МЕДВЕДИ ОКУПИРАЛИ ЦЕЛО СЕЛО Мештани у страху: Раскомадали су их као месари
МЕШТАНИ Мушковаца код Обровца већ месецима живе у страху због све чешћих напада медведа који се спуштају до самих кућа. Како јавља Дневник.хр, дивље животиње нападају стоку, а страх се увукао у дворишта и штале.
Фото: Профимедиа/Илустрација
Највише је погођена породица Миланко. Марија Миланко, која цео живот проводи у овом селу, каже да овакве нападе не памти. У последњих месец дана медведи су јој усмртили чак пет крава.ђ- Од две смо нашли само смотану кожу, све су појели, раскомадали су све као да су месари - испричала је Марија за Дневник.хр.
Последњи напад догодио се пре десетак дана, усред ноћи. Једна од крава тешко је повређена и још се опоравља.
- Ране јој стално гноје, тешко зарастају. Кажу да медвед има отровне нокте и шта год ухвати, тешко се лечи - додаје Марија.
Случај је пријавила полицији, а на терен су изашли регионални ловни инспектори. Медвед је, међутим, побегао у планину. Марија је уверена да их у околини има више, јер ноћу чује различите гласове и рику.
Страх дели и остатак мештана. Неколико километара даље, Радослав Чавлин такође бележи нападе.
- Пре три месеца медвед ми је напао краву коју још увек лечимо. Опоравак траје јако дуго - рекао је Чавлин.
Стручњак за медведе Ђуро Хубер објашњава да овакви напади нису неуобичајени.
- Медвед је опортуниста. Ако му је храна лако доступна, искористиће прилику. Ако нема електричне ограде, пса или људе у близини, напади на стоку су могући - појаснио је Хубер.
У Хрватској живи око хиљаду медведа. Реч је о строго заштићеној врсти, а одстрел је дозвољен само у изузетним ситуацијама, што додатно отежава решавање проблема са којима се суочавају становници руралних подручја.
(Дневник.хр)
БОНУС ВИДЕО:
МЛАДУНЧЕ МЕДВЕДА пред хотелом "Беране" у Беранама
Препоручујемо
ЈАПАН ХИТНО РАСПОРЕДИО ВОЈСКУ: Убијено је 12 особа, станоновништво у страху (ФОТО)
08. 11. 2025. у 08:09
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)