„ШМИТ НИЈЕ ЛЕГИТИМАН“: Русија и Кина у УН жестоко удариле на ОХР, траже крај страног протектората у БиХ
РУСКИ амбасадор при УН Василиј Небензја затражио је на седници Савета безбедности УН хитно гашење ОХР-а, поручивши да је та институција постала „приватизован инструмент Запада“ и главни фактор нестабилности у Босни и Херцеговини, док је представник Кине јасно саопштио да Кристијан Шмит нема потврду Савета безбедности УН.
Foto AP
Небензја је поручио да се ОХР, који је по Дејтонском споразуму требало да буде међународни посредник у спровођењу мира, претворио у механизам за директно мешање у унутрашње послове БиХ.
– До данас главни извор нестабилности у БиХ остаје апарат високог представника. ОХР врши правно насиље над сувереном државом и намерно изазива политичке турбуленције – рекао је Небензја.
Руски дипломата је нагласио да је „врхунац таквог приступа“ било именовање Кристијана Шмита без одлуке Савета безбедности УН, што је, како је навео, довело до потпуног губитка легитимитета ОХР-а.
Према његовим речима, западне земље покушавају да „приватизују процес регулисања у БиХ“, искључујући све актере који се не слажу са њиховом политиком и формирајући механизме надзора мимо УН.
– Шмит, уз подршку западних земаља, покушава да сву одговорност за кризу пребаци на Републику Српску и српске лидере који воде политику независну од спољног диктата – поручио је Небензја.
Истовремено, заменик сталног представника Кине у Савету безбедности УН Сун Леј потврдио је да Пекинг остаје при ставу да Шмит није легално потврђен у УН.
– Од суштинске је важности да се поштује принцип немешања у унутрашње ствари. Судбина Босне и Херцеговине треба да буде у рукама њених народа – поручио је Сун Леј.
Он је додао да институција високог представника и бонска овлашћења „не би требало да постану трајни механизам управљања“, већ да су били предвиђени као привремено решење за посебан период.
И Москва и Пекинг поручили су да решење кризе у БиХ виде искључиво у дијалогу домаћих политичких актера и поштовању Дејтонског мировног споразума, уз упозорење да би свако нарушавање дејтонске архитектуре могло имати озбиљне последице по читав регион западног Балкана.
Препоручујемо
"ТИМ ИЗ СНОВА" Трамп: Венс и Рубио би били непобедиви на председничким изборима 2028.
03. 06. 2026. у 13:17
УЛИЦЕ ПОД ВОДОМ, ВЕТАР НОСИО СВЕД ПРЕД СОБОМ: Снажно невреме похарало Хрватску (ВИДЕО)
03. 06. 2026. у 13:01
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)