МИЛОШЕВИЋ У ВРХУ ВЛАСТИ: Председник Српског народног већа Борис Милошевић биће потпредседник хрватске
ПРАВНИК из Шибеника и председник Српског народног већа Борис Милошевић биће потпредседник хрватске владе и убудуће један од најближих сарадника новог премијера Андреја Пленковића, док ће га у Сабору заменити Ања Шимпрага, заменица шибенско-книнског жупана.
Фото: Фејсбук
Милошевић ће бити задужен за друштвене делатности, мањинска и људска права.
Реч је о искусном политичару који се последњих година афирмисао у заштити права Срба у Хрватској.
Уласком Ање Шимпраге у Сабор, СДСС ће у хрватском парламенту имати као представнике две жене, Шимпрагу и Драгану Јецков, уз Милорада Пуповца.
- Идемо сада да разговарамо о свему и да усагласимо програме и функционисање коалиције - рекао је Пуповац након избора Милошевића у ужи кабинет владе.
Милошевића су за место потпредседника владе подржали, уз ХДЗ, и остали партнери у влади, Хрватска народна странка и Реформисти.
Шта ће се прво наћи на дневном реду ресора којим ће Милошевић координисати, тешко је рећи, јер пре тога прво треба изгласати владу и донети заједнички програм свих коалиционих партнера. Али, очекује се да ће се нови потпредседник залагати да се наставе програми важни за мањине, између осталих и српску, што конкретно значи да се за села где живе Срби и у којима још нема струје, изврши електрификација.
Исто тако ће се већа пажња посветити и повратку избеглих, питању имовине, али и положаја припадника мањина када је реч о запошљавању.
Фото: Новости архива
Око свега тога Борис Милошевић има и велико искуство. У парламенту је већ био потпредседник Одбора за локалну самоуправу, а у влади Зорана Милановића био је помоћник министра управе, а на том се месту задржао и када је ХДЗ преузео владу.
Све време се заузимао и за употребу ћирилице, а сигурно је да ће, можда и веома брзо, доћи на дневни ред иницијатива из редова мањина да се трајно и у свим приликама забрани истицање усташких симбола, па и поздрава "За дом спремни". Поготово када је сада јасно да ће и Аустријанци забранити окупљања на Блајбургу.
Милошевић важи за политичара који има добре односе и са десним и са левим блоком. Радио је и као секретар Општине Кистање, а у Српском народном већу је организовао давање правне подршке Србима у Хрватској.
Живи у стану од 70 квадрата, а његова супруга ради у православној гимназији у Загребу.
Након Слободана Узелца, Борис Милошевић је други српски политичар који ће постати потпредседник хрватске владе.
ЗА СВОЈА ПРАВА
У недавном разговору за "Новости", Милошевић је рекао да је приоритет српске заједнице да се сви заједно боре против оних који јој желе доћи главе.
- Борићемо се за своја права, појединачну и колективну равноправност, као и друштво једнаких - рекао је тада.
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (5)