ЗАГРЕБ ПОСЛЕ 78 ГОДИНА ТРАЖИ ЖРТВЕ УСТАША: Хрватска наложила почетак процедуре ексхумације Срба мучки убијених у Славонији 1942. године
ХРВАТСКИ министар бранитеља Томо Медвед наложио је да започне процедура ексхумације посмртних остатака Срба које су усташе ликвидирале у првим годинама Другог светског рата.
То је први пут да Министарство хрватских бранитеља припреми техничке услове за ексхумацију Срба у Хрватској који су у НДХ убијени само зато што су били Срби. За почетак, ексхумација ће се спроводити на подручју Славоније.
Све је почело тако што је Вељко Џакула написао писмо министру Медведу и затражио да се спроведе ексхумација посмртних остатака Срба који су убијени 1942. године на подручју Пакраца, а њихова су тела бачена у бунаре у селу Дереза и Кустоње. У писму је Џакула, политичар из редова Срба, активан у Славонији, написао да су у бунарима завршила и тела 12 чланова његове породице. Вељко Џакула рођен је у Пакрацу, отац му је био зидар, мајка домаћица, а чланови његове породице делили су тужну судбину Срба који су настрадали од усташке руке.
Вечни мир, много година после страшних догађаја око Пакраца, сад би могле да нађу жртве усташког терора и злочина који су се догодили од 4. августа 1942. када је у том крају убијено 249 Срба. Усташе су упале у села у којима су живели Срби, одводили све, мучили их, да би их на крају или заклали или убили из пиштоља. Њихова тела бачена су у бунаре, а прецизна документација коју чувају Срби из тог краја указује да је убијено 120 мушкараца, 64 жене, 37 мушке и 28 женске деце.
Бројна су и сведочења људи који су преживели усташки масакр у селима Омановац, Батињани, Обријеж, Дереза и Кустоње, када је протерано више од 700 становника, а већина је и убијена. Тако је Стојан Дамјановић, који је у то време био дете, сведочио како су села нападнута, а није помогло ни то што су мештани спавали по шумама да избегну усташки нож. Они који нису успели да побегну морали су у колону, која је најчешће водила на стратиште у локалној Цркви Св. Георгија. И данас се чува попис жртава које су бачене у бунар.
ПОДСТРЕК И ЗА ДРУГЕ КРАЈЕВЕ
Иза кулиса јавности већ се дуже време разговара у хрватском политичком врху о потреби ексхумација српских жртава из времена НДХ. Иницијативу је покренуо и СДСС, који је коалициони партнер владајућег ХДЗ-а, упозоравајући да је последњих десетак година уништено на хиљаде споменика, спомен-гробница и меморијалних комплекса жртава усташког режима, а о ексхумацијама српских жртава није се уопште водила брига. Нова влада Андреја Пленковића очито је спремна за цивилизацијски искорак. Очекује се да ће Џакулина иницијатива наићи и на реакције у другим крајевима где су усташе убијале Србе, од Баније, Лике, Кордуна, до Книна и југа Хрватске. Документација постоји, поступак се сада зна, а очито има и добре воље да се нађу посмртни остаци српских жртава из времена такозване НДХ.
На Џакулин допис одмах је реаговао Медвед и затражио да се прикупљена документација о свим жртвама проследи полицији. То је предуслов за даљу процедуру коју прописује и Закон о жртвама, донет за време владе Зорана Милановића. До сада се спроводио искључиво када је била реч о хрватским жртвама. Сада преживели чланови породица убијених Срба треба што хитније да доставе све потребне податке како би Министарство бранитеља затражило од Државног тужилаштва сагласност за ексхумацију. Цео тај поступак може да траје и неколико месеци док се не провери документација.
Последњих година интензивно се спроводе ексхумације посмртних остатака Хрвата који су убијени у Другом светском рату, а око српских жртава није се водило рачуна. Сваке године чланови породица убијених Срба налазили су се на комеморацији у селима око Пакраца, а протеклих година уклоњени су бројни споменици жртвама усташког терора, па тако и онима који су настрадали у Славонији. За време ексхумација Хрвата са тог подручја, представници Српског народног већа тражили су и да се крене са ексхумацијом српских жртава, што је на крају министар Медвед и прихватио.
Препоручујемо
„ЈАСЕНОВАЦ-ПРАВО НА НЕЗАБОРАВ“: Изложба у Музеју „21.октобар“ у Крагујевцу
04. 09. 2020. у 14:17
МИЛОРАД ДОДИК: Гаравице - једно од највећих српских стратишта у НДХ
04. 09. 2020. у 14:23
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)