СВЕТСКА БАНКА ДАЛА ПРОГНОЗУ: БиХ ће требати 100 година да достигне стандард ЕУ
ИАКО је економски раст у БиХ последњих година стабилан, на приближно три одсто, то је премало да би донело просперитет, наводе из Светске банке и оцењују да ако БиХ настав да расте по тој стопи требало би јој 100 година да достигне животни стандард ЕУ.
Фото: Д. Поздеровић
"Штавише, ни садашњи раст се не може узети „здраво за готово", с обзиром да се у великој мери ослања на изворе који нису дугороцно одрживи", наводи се у у документу „Ажурирана систематска дијагностика земље" Светске банке, преноси Аваз.
Грађани Босне и Херцеговине (БиХ) теже повећању животног стандарда у будућности, добрим пословима, бољој инфраструктури и јавним услугама, здравом и одрживом окружењу као и чланству у Европској унији (ЕУ), али БиХ је далеко од остварења тих тежњи и суоцава се с критицним изазовом брзог губитка становништва, наводи се у документу.
СБ указује да сваке године хиљаде људи напусте земљу у потрази за бољим животом.
"Тренутни развојни пут БиХ неце створити прилике које су становништву потребне. БиХ је успела одржати макроекономску стабилност, остварити фискални суфицит и смањити јавни дуг, али то није довољно", кажу из СБ.
Оцењују да ниво инвестиција - који тренутно износи 18% бруто друштвеног производа (БДП) треба да порасте, као и продуктивност радне снаге, која је ниска и у даљем паду.
Ниво извоза, иако у спором расту, и даље је, с 38 посто, низак за малу економију, а две трећине извоза отпада на секторе с малом додатном вредношћу, наводи се у документу.
Препоручујемо
НОЋ ЈЕ БИЛА ТЕШКА: Борба ватрогасаца са ватреном стихијом изнад Мостара (ВИДЕО)
19. 09. 2020. у 09:06
ДОДИКОВ САВЕТНИК: Српска никог не угрожава, само штити своја права!
17. 09. 2020. у 14:03
ПОЛОВНИ ХРВАТСКИ "РАФАЛ" СЕ ПОКРАВИО ЧИМ ЈЕ ПОЛЕТЕО: Хитно морао да прекине лет
ЈЕДАН од борбених авиона „Рафал“ Хрватског ратног ваздухопловства морао је у четвртак да прекине планирани лет због техничких проблема који су се појавили при полетању.
16. 01. 2026. у 21:12
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
Шта значи кад је на Крстовдан ВЕДРО И ВЕТРОВИТО
КРСТОВДАН, који се обележава 18. јануара, један је од оних празника у српској традицији који тихо, али снажно повезује веру, природу и човека. Иако често остаје у сенци Богојављења, Крстовдан у народном памћењу носи једнаку симболику, као дан када се судбина године “запечати”, а вода, ветар и небо постају гласници онога што долази.
18. 01. 2026. у 11:39
Коментари (4)