И ЗАЕВ САМОСТАЛНОСТ МПЦ ТРАЖИ У ИСТАНБУЛУ: Премијер моли васељенског патријарха
ПРЕМИЈЕР Владе Републике Северне Македоније (РСМ) Зоран Заев, са два „задршке“, после председника државе Стеве Пендаровског, и сам је писао Васељенском патријарху Вартоломеју, понављајући захтев за помоћ у признавању самосталности неканонске МПЦ.
Фото: Влада РСМ
У писму Заев подсећа Вартоломеја на њихов сусрет у Истанбулу када је затражено залагање васељенског патријарха за признавање аутокефалије МПЦ – Охридске архиепископије како би била „примљена у заједницу помесних православних цркава.“
Попут молбе Пендаровског и Заев у писму понавља захтев вселенском патријарху да се ангажује и помогне у процесу признавања афтокефалног статуса МПЦ.
- Поштујемо све оно што је одређено међународним споразумима и ситуацијама. Но, захтевамо да будемо слободни и црквено у оквирима граница наше земље и да наши архиереји саслужују са архијерејима свих православних цркава у свету, прецизира Заев у писму Васељенском патријарху Вартоломеју.
Додаје да „православни народ у нашој земљи заслужује црквену независност коју сања читав век и да очекује да види Македонску православну цркву – Охридску архиепископију као признату автокефалну, са благословом и писменом одлуком првог међу Христовим архијерејима на земљи, цариградског патријарха Вартоломеја.
Фото: Влада РСМ
У претходном писму Вартоломеју, од пре два дана истим поводом, Пендаровски оцењује – „Историја вели да треба стално да се прилагођавамо времену и да га користимо у ползу благостања људи“. Всељенска патријаршија је, како наводи, пример за то како може да се остане доследан вредностима, а истовремено да се буде динамичан у суочавању са текућим изазовима. Као држава РСМ је у протекле три године, како вели, решила да искористи време у своју корист и иза себе остави историјска несугласја.
Некаконска МПЦ после једностраног издвајања од мајке цркве СПЦ, 1967. године, пребива у расколу и до сада није призната ни од једне православне помесне цркве у свету.
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (5)