"СВИ НАСТАЛИ ОД МАЈМУНА, САМО МИ ОД БУГАРА": Заев и Борисов разменили жестоке речи, трзавице на релацији Скопље-Софија
МАКЕДОНСКИ премијер Зоран Заев затражио је од бившег бугарског премијера Бојка Борисова да му објасни мотиве који су власти у Софији навели да у спору око националног идентитета уведе библијске мотиве, јављају македонски медији.
Фото: AP Photo/Boris Grdanoski/Депоситпхотос
- Према науци сви смо настали од мајмуна, а према вери сви смо настали од Адама и Еве. И како то да су само Македонци настали од Бугара? - препричао је Заев разговор са Борисовом.
Македонски премијер је рекао да је проблем, који је узрок блокаде почетка преговора Скопља и ЕУ, смешан, те да му је нејасна формулација према којој Бугарска "прихвата реалност о бугарском и македонском идентитету и језику", али жели да се разговара о "пореклу".
Заев је, истовремено, навео да о свим аспектима овог спора треба да се изјасни комисија коју чине историчари, те да се нађе решење за све историјске личности.
- Не одричем се европске перспективе, јер ЕУ нема алтернативу - рекао је Заев.
Бугарска и Македонија су 2017. године потписале Уговор о пријатељству, добросуседским односима и сарадњи, који Скопље сматра јединим предусловом за почетак преговора са ЕУ.
Власти у Софији пак сматрају да је пре почетка преговора потребно решити питања која се односе на македонски национални идентитет, односно питање језика и идентитета националних хероја, међу којима је Гоце Делчев.
Суштински, Софија настоји да заустави захтеве да се Македонцима у Бугарској призна статус националне мањине, што ће, како тврди Захаријева, бити решено када Скопље призна да македонски језик и идентитет имају бугарске корене.
Бугарска је једина земља која блокира потписивање споразума о управљању границама између Северне Македоније и Европске агенције за граничну и обалску стражу.
Софија инсистира да се македонски језик, надаље, зове званични језик Републике Северне Македоније или у одређеним случајевима фуснота уз објашњење: "Према Уставу Републике Северне Македоније".
Бугарска наводи и да је "македонски језик настао 1944. године", те да може да се рачуна једино као "писана регионална форма бугарског језика".
(РТС)
Препоручујемо
ЈУТАРЊИ ЛИСТ: Хрватска купује француске борбене авионе Рафале, ево колико ће коштати
20. 05. 2021. у 14:59
ВРАТИЛИ СЕ СА КОСМЕТА: Хеликоптерска ескадрила Хрватске слетела у базу
19. 05. 2021. у 18:37
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (1)