ПРЕМИНУО ПОСЛЕДЊИ БРИГАДИР ИЗ ШПАНСКОГ ГРАЂАНСКОГ РАТА: У борбу отишао са 17 година, био у логорима и у затворима
ПОСЛЕДЊИ преживели припадник Међународних бригада које су се бориле на страни Републиканаца у Шпанском грађанском рату, умро је у 101. години у Француској.
Фото: Јутјуб/Принтскрин
Бригадир фрацунског и шпанског држављанства Ђосеп Алмудевер Матеу родом из Марсеја прикључио се републиканској војсци 1936. године када је имао 17 година.
Борио се у Теруелу, где је и рањен, а након опоравка се придружио Међународним бригадама, које су стекле култни статус због уметника попут Ернеста Хемингвеја, Џона Доса Пасоса, Џорџа Орвела и Андреа Малроа, пренела је Хина.
Матеу је заробљен у шпанском граду Аликантеу 1939, када су Републиканци изгубили рат и био је у логорима, а потом у затворима.
Препоручујемо
КУРТИ СЕ ХВАТА ЗА СЛАМКУ СПАСА: Тражи од српских пријатеља да признају лажну државу
18. 05. 2021. у 22:34
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (2)