ПРОТЕИН ПРОДУЖАВА ЖИВОТ ЗА ПЕТИНУ: После мишева, истраживања и на људима

Б.Б.

06. 06. 2021. у 14:08

ПОВЕЋАНИМ снабдевањем организма протеином SIRT6, животни век лабораторијских мишева може да се продужи за 23 одсто, закључак је истраживања израелских научника. Добијени резултати дају наду да би поступак могао бити примењен и на људима.

ПРОТЕИН ПРОДУЖАВА ЖИВОТ ЗА ПЕТИНУ: После мишева, истраживања и на људима

Фото: Депоситпхотос

"Под лупом" је било 250 мишева, којима је повећано давање преотина који контролише брзину здравог старења, али са годинама опада његов ниво. Резултати истраживања, који су објављени су у часопису "Nature Communications", указују да су мишеви код којих је повећано снадбевање поменутим протеинима били виталнији и мање подложни карциному, у односу на остале из контролне групе.

Научници сматрају да, када би људи примили исту количину протеина SIRT6, њихов просечни животни век могао би да буде скоро 120 година. Они сада раде на откривању начина који би омогућили сигурно повећање нивоа овог протеина код људи. Код мишева се то може постићи генетском модификацијом, док би за исти ефекат код људи били потребни лекови.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРВА ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА СТРУЧЊАКА: Ево када ће пасти снег у Србији и каква зима чека Европу

ПРЕМА првим прогнозама европских стручњака са сајта Severe Weather Europe, зиму 2025/2026 обележиће утицај слабе фазе Ла Ниње и вероватно слабији поларни вртлог. Ово значи динамичније кретање атмосферског притиска, што може омогућити хладније дане у Европи, али и у САД и Канади.

13. 08. 2025. у 09:59

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.

13. 08. 2025. у 11:24

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ! Затворене трибине Маракане за Звезда - Пафос у борби за Лигу шампиона?!