РУСИЈА УПОЗОРИЛА АМЕРИКУ: Војне вежбе "Арктички изазов" су провокација
РУСКА амбасада у САД оценила је као провокацију војне вежбе „Арктички изазов“ (Arctic Challenge) које су почеле у понедељак и које се изводе уз учешће Сједињених Америчких Држава.

Фото: Пиксабеј
- Маневри 'Арктички изазов' уз учешће америчких ваздухопловних снага у Европи су провокација. Не доприносе јачању поверења у Европи. Те вежбе нису у складу са изјавама Вашингтона да не постоји алтернатива обезбеђивању стабилног и мирног развоја арктичког региона - наводи се у саопштењу амбасаде на Твитеру.
Подсетимо, раније је саопштено да су ваздухопловне снаге Финске, Норвешке и Шведске почеле да изводе једну од највећих вежби са борбеном авијацијом у Европи „Арктички изазов“.
У вежбе су, поред америчког ваздухопловства, укључени и холандско, британско, немачко и данско ваздухопловство, као и авион великог радарског домета за контролу тактичке авијације Е-3А АВАКС НАТО.
Раније је руски министар одбране Сергеј Шојгу приметио да САД повећавају своје војно присуство на Арктику. Према његовим речима, војно-политичку ситуацију у региону компликује конкуренција водећих земаља света за приступ ресурсима и транспортним комуникацијама.
С тим у вези, нагласио је да Русија активно развија Северну флоту како би ојачала своје одбрамбене способности и осигурала националне интересе.
(Спутњик)
Препоручујемо

ПУТИН И БАЈДЕН НА ЗАЈЕДНИЧКОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ ЗА МЕДИЈЕ? Песков - "О овој теми се разматра"
07. 06. 2021. у 13:03

ДОГОВОРЕНО ПРИМИРЈЕ ИРАНА И ИЗРАЕЛА: Трамп - Крај рата; Бомбе САД нису уништиле нуклеарна постројења? (ФОТО/ВИДЕО)
РАТ Израела и Ирана - 11. дан.
23. 06. 2025. у 08:17 >> 00:53

ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
22. 06. 2025. у 10:37

СЛИКА ИЗ СРБИЈЕ КОЈА СЛАМА СРЦЕ: Трагичан разлог зашто рода 2 дана не напушта згариште - изгорело 2 хектара жита
СВАКЕ године, упркос молбама и апелима, велики број људи пали стрљику и на тај начин долази до пожара у којима страдају туђи усеви, али нажалост и животи невиних бића.
27. 06. 2025. у 16:50
Коментари (0)