ПОСЛЕДИЦЕ ЋЕ БИТИ ПОГУБНЕ: Гутереш тражи да се помоћ Сирији продужи за још годину
ГЕНЕРАЛНИ секретар УН Антонио Гутереш затражио је од Савета безбедности УН да се операција прекограничне испоруке хуманитарне помоћи Сирији продужи за још годину дана упозоривши да би изостанак такве одлуке био погубан за милионе људи.
Фото:; ЕПА
Операција испоруке помоћи Сирији истиче 10. јула и Гутереш се обратио 15-чланом СБ јер се очекује спор западних чланица са Русијом и Кином око продужетка ове операције, преноси Ројтерс.
СБ је 2014. године први пут одобрио операцију помоћи Сирији преко четири гранична пункта, али прошле године је због противљења Русије и Кине укинута достава помоћи на та три пункта и обављала се само на граничном прелазу између Турске и Сирије који је водио у територију под контролом побуњеника на северозападу Сирије.
Русија, која је савезник сиријског председника Башара ал-Асада, није била сагласна са прекограничним испорукама помоћи тврдећи да је могуће испоручивати помоћ у северне делове Сирије и из главног града Дамаска.
Истовремено је кинески амбасадор у УН Жанг Џун поставио питање оправданости увођења унилатералних санкција Сирији и оценио да је дволично "бити забринут за хуманитарну помоћ, а уводити унилатералне санкције".
УН и хуманитарне организације су упозориле да нема адекватне замене за програм прекограничних испорука помоћи Сирији.
- Уколико операција испоруке хуманитарне помоћи не буде продужена то ће имати сурове последице, јер ће бити прекинуте спасоносне хуманитарне испоруке које су од животне важности за 3,4 милиона људи на северозападу Сирије - упозорио је данас помоћник генералног секретара УН задужен за хуманитарну помоћ Рамеш Раџасингам.
Препоручујемо
ЕРДОГАНОВА "НОВА ЕРА" С АМЕРИКОМ: Анкара тражи од САД поштовање суверених права
22. 06. 2021. у 12:23
"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".
22. 01. 2026. у 17:27
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (3)