ДОЛАЗЕ РИЗИЧНА ВРЕМЕНА: Орбан открио шта је последња линија одбране суверенитета

Танјуг

06. 07. 2021. у 16:22

РИЗИЧНА времена су пред глобалном економијом, која не може једноставно да настави тамо где је стала пре пандемије, изјавио је данас мађарски премијер Виктор Орбан, додајући да је стога основни захтев јачање девизних резерви.

ДОЛАЗЕ РИЗИЧНА ВРЕМЕНА: Орбан открио шта је последња линија одбране суверенитета

Фото: John Thys, Pool Photo via AP/Јутјуб/M F P

Орбан је, након разгледања златних резерви које држи Народна банка Мађарске (НБХ), рекао на заједничкој конференцији за новинаре са гувернером Ђерђем Матолчијем, да вредност националне валуте подупиру злато, централна банка и влада, преноси агенција МТИ.

Приметио је такође да је дошло до промене међународне праксе на тржишту злата, при чему су централне банке појачале куповине и депоновање златних полуга.

Мађарски премијер је навео да, упркос томе што на тржиштима постоји адекватна ликвидност и обиље зајмова, "могу доћи времена када није сигурно ослањати се само на зајмове".

Орбан је додао да је влада, уважавајући независност централне банке, ипак сугерисала "да треба имати више резерви злата депонованих код куће".

Гувернер Матолчи је рекао да је централна банка 2018 године одлучила да повећа златне резерве Мађарске десет пута, те да их је лани увећала за 63 тоне, тако да сада износе 94,5 тона.

На глобалној листи земаља са највећим златним резервама, Мађарска је скочила са 56. на 36. место, а у региону је трећа после Пољске и Румуније, додао је.

Међутим, са златним резервама по глави становника, Мађарска је прва у региону са 0,31 унци злата на сваког становника, истакао је Матолчи.

- Злато је питање националне и економске стратегије, линија одбране. Они који имају злато никоме ништа не дугују - закључио је мађарски гувернер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (0)

ЗДРАВА ХРАНА СВАКОГ ДАНА: МАXИ платформа посвећена здравој исхрани