ПЕНТАГОН ПОТВРДИО: Осумњичени за убиство председника Хаитија обучавани у САД

Новости онлајн

16. 07. 2021. у 14:55

БИВШИ колумбијски војници осумњичени за атентат на Хаитију спадају у хиљаде војника из те земље који су прошли америчку војну обуку.

ПЕНТАГОН ПОТВРДИО: Осумњичени за убиство председника Хаитија обучавани у САД

Фото: Танјуг/АП

Неки од бивших колумбијских војника који су ухапшени због сумње да су умешани у атентат на председника Хаитија учествовали су у програму обуке са америчком војском, наводе из Пентагона.

Мали број приведених Колумбијаца „учествовао је у програмима америчке војне обуке и образовања, док су служили као активни чланови колумбијских војних снага“, рекао је потпуковник ваздухопловства Кенет Хофман, портпарол Пентагона. Пуковник Хофман рекао је да су ове податке открили у бази података о обуци. Навео је да је истрага у току и да не може да пружи додатне детаље, преноси „Волстрит џурнал“.

Америчка војска је шест деценија обучавала хиљаде припадника колумбијских трупа, у Колумбији и у САД. У јуну су колумбијски војници отпутовали у Форт полк у Луизијани да би тренирали заједно са својим америчким колегама, наводи америчка војска.

Колумбија је главни стратешки савезник Вашингтона у региону, од 2000. године прима милијарде долара америчке помоћи, од чега је већина отишла њеним војним и полицијским снагама да повуку герилу која је пре неколико година контролисала територију. Обавештајни подаци колумбијске војске који раде са америчком опремом, обуком и другом помоћи били су кључни у операцијама које су неутралисале трговце дрогом.

Власти Хаитија саопштиле су да је најмање 18 Колумбијаца, од којих су неки бивши припадници војске, ухапшено због умешаности у атентат на председника Жовенела Моиза 7. јула.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.

16. 03. 2025. у 19:40

МАРШАЛОВА ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА Унук Јошка открио: Тито би живео још најмање ПЕТ година да није донео једну одлуку

МАРШАЛОВА ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА Унук Јошка открио: Тито би живео још најмање ПЕТ година да није донео једну одлуку

ДОЖИВОТНИ председник СФРЈ Јосип Броз Тито живео би још најмање неколико година да је пристао да му словеначки доктори одсеку ногу коју је већ захватила гангрена.

18. 03. 2025. у 08:56

Коментари (0)

ДЕО ЗАПАДА У НЕВЕРИЦИ: Откривено шта је Мађарска управо урадила за Русију