ШТА ЈЕ БЕЗОС РАДИО У СВЕМИРУ 4 МИНУТА? Објављен снимак из унутрашњости капсуле (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ милијардер Џеф Безос јуче је одлетео у свемир и вратио се назад у својој ракетној летелици "Њу Шепард", а на путовању које је трајало свега 10-ак минута друштво су му правили његов брат Марк, средњошколац Оливер Димен и 82-годишња Воли Фанк.
Фото: Принтскрин/Твитер
Према "Блу ориџину", врхунац висине коју је достигла ракета био је 107,05 километара, чиме је Безосов "Њу Шепард" премашио границу свемира, такозвану Карманову линију која је на око 100 километара. Посада је тада добила прилику да проведе неколико минута у бестежинском стању и посматра Земљу са висине, а "највећи прозори у свемиру икада" то су им и омогућили.
Баш као и Ричард Брансон и његови путници који су девет дана раније обавили слично путовање са бродом "Вирџин галактика", Безос и његови путници одвезали су се и превртали у ваздуху. Како се види на снимку из унутрашњости капсуле објављеног након лета, оснивач "Амазона" – који је ову компанију напустио како би се посветио "Блу ориџину" и свемирском туризму – са посадом се дивио недостатку силе гравитације кад су досегли висину од преко 107 км.
"Вау", чује се како неко задивљено говори док су се одвезивали са својих седишта.
"Ово је невероватно", додао је други путник гледајући кроз прозор.
"Да ли је ово све што сте мислили да ће бити?", упитао је Безос Воли Фанк, икону авијације која је шездесетих обучавана за астронаута али им се као жена тада није могла прикључити.
"Фантастично је!", одговорила је она.
Фанкова је радосно пољубила Безоса у образ.
"Можеш ли да помериш руку мало?", пита у једном тренутку Безос.
Потом се чује како се Фанкова смеје и каже: "Свиђа ми се ово!"
На снимку се види како посада изводи салто у ваздуху и играју се хватања пинг-понг лоптице која се споро кретала кроз ваздух.
"Ко жели "Скитл" (бомбоне)?", упитао је Безос остале, а онда "лансирао" један у уста Оливера који је лебдео наопачке.
Посада је ово поздравила, а Безос је потом додао кесицу тинејџеру.
"Баци и ти мени један", рекао је.
Један је ухватио, други пропустио.
"ОК је", рекао је.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)