СЛУЧАЈ АСАНЖ: Британски суд одобрио америчким властима проширење доказног материјала на жалбени поступак, одлука о изручењу у октобру

Танјуг

11. 08. 2021. у 18:09

ВРХОВНИ суд Велике Британије одобрио је данас америчким властима проширење доказног материјала за жалбени поступак на првостепену одлуку британског суда, којом је пресуђено да се не дозволи изручења оснивача ВикиЛикса Џулијана Асанжа у САД због наводне шпијунаже.

СЛУЧАЈ АСАНЖ: Британски суд одобрио америчким властима проширење доказног материјала на жалбени поступак, одлука о изручењу у октобру

Фото: Танјуг/АП

Судија Окружног суда Ванеса Барејтсер у јануару је пресудила против изручења Асанжа, уз образложење да ће он у тешким затворским условима у САД вероватно извршити самоубиство, на шта се влада САД жалила, преноси АП.

Британска адвокатица Клер Добин, која је на данашњем рочишту заступала интересе америчке владе, изјавила је да Асанж, који је према њеним речима, "оркестрирао једну од највећих крађа података у историји", није толико психички болестан да би себе повредио или нанео штету.

Она је рекла да је за одлуку да се обустави кривично гоњење или изручење појединца потребно дијагностиковати "менталну болест која подразумева да је особа изгубила сваку способност да се одупре пориву да се убије".

Добин је покушала да дискредитује доказе Асанжовог психијатријског вештака који је био кључни сведок, оптужујући га да је судију довео у заблуду прикривајући чињеницу да је 50-годишњи Аустралијанац добио двоје деце док се скривао у амбасади Еквадора у Лондону.

Двоје судија Врховног суда сложили су се данас да се америчким властима одобри проширење доказног материјала за жалбу на првостепену одлуку, па се коначна пресуда очекује у октобру.

Асанж (50) је рочиште пратио путем видео линка из лондонског затвора Белмарш са високим степеном обезбеђења у којем је затворен од 2019. године.

Током данашњег заседања суда присталице Џулијана Асанжа, међу којима и бивши лидер лабуриста Џереми Корбин, окупиле су се испред Вишег суда да му дају подршку.

САД су 2019. године осудиле Аустралијанца на 175 година затвора по 17 тачака оптужнице за шпијунажу, након што га је амбасада Еквадора, у којој се налазио од 2012. године, предала британским властима.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.

05. 06. 2025. у 17:05

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић

ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.

07. 06. 2025. у 11:30

Коментари (2)

А ПОСЛЕ СИЛНИХ СКАНДАЛА У ТИРАНИ: Храбра Србија издржала срамне испаде Албанаца у борби за Светско првенство у фудбалу!