ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ АМЕРИКЕ: Смањио се број белаца у држави

Новости онлајн

13. 08. 2021. у 13:32

БРОЈ белаца у САД опао је први пут у историји те земље, док су градске области одговорне за раст скоро целе популације у тој земљи, показали су подаци које је објавио Амерички биро за попис становништва.

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ АМЕРИКЕ: Смањио се број белаца у држави

Фото: Танјуг/АП

Укупно, број белаца пао је за 8,6 одсто од 2010. године, саопштио је Биро, а пренео "Гардијан".

Белци, који нису хиспано порекла, сада чине око 58 одсто америчке популације, што је пад у односу на 2010. годину, када су чинили 63,7 одсто.

Ово је први пут да је број беле популације, не рачунајући особе хиспано порекла, пао испод 60 одсто, откако је почело евидентирање.

Истовремено, приметан је значајан раст међу латино популацијом, која је порасла за 23 одсто, док је број становника азијског порекла премашио 35 одсто.

Број Афроамериканаца се такође повећао за 5,6 одсто.

- Америчка популација постаје све више мултирасна и етнички разноврснија него икада - рекао је Николас Џоунс, званичник Бироа за попис становништва.

Број становника САД у претходних десет година се повећао за 7,4 одсто, али је то најспорији раст у америчкој историји.

Поређења ради, број Американаца се повећао за 9,7 одсто у периоду између 2000. и 2010. године.

(Спутњик)
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује

"ВИ СТЕ ЧОВЕК У ОЧАЈНОМ ПОЛОЖАЈУ" Орбан упутио бруталну поруку Зеленском: Свако ће добити оно што заслужује

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан упутио је поруку украјинском председнику Владимиру Зеленском на друштвеној мрежи Икс у којој наводи да му се чини да "нећемо моћи да дођемо до разумевања".

22. 01. 2026. у 17:27

КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: Види се да из авиона да је АИ - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)

КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)

БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.

22. 01. 2026. у 10:10

Коментари (0)

ПУТИН ПОСЛАО ЈАСНУ ПОРУКУ О ГРЕНАНЛДУ