ГЕОПОЛИТИЧКЕ ПОСЛЕДИЦЕ АМЕРИЧКОГ ПОРАЗА СЕ ВЕЋ ОСЕЋАЈУ: Кина упозорава Тајван - "Проћи ћете као Авганистан, САД ће вас напустити"
ДРАМАТИЧНО талибанско преузимање Авганистана и амерички бег из те земље који се претворио у хаос који још увек траје већ имају геополитичких последица.
Фото Танјуг/АП
Наиме, кинески државни лист Глобал Тимес упозорио је Тајван како би америчко напуштање Авганистана "требало да буде лекција" јер би и сами могли слично да прођу кад САД и њих напусти, а онда ће се власт у Тајвану "распасти за пар сати у случају рата с Кином".
Истиче се како лидери владајуће тајванске странке ДПП "требају да буду хладне главе", и да одустану од било какве идеје проглашења самосталности те се да се "пробуде из сна".
- Оно што се догодило у Авганистану догодиће се и њима ако избије рат у Тајвану - власт острва ће се распасти за свега неколико сати, а америчка војска неће им прискочити у помоћ - наводи се у колумни.
Ситуацију у Авганистану успоредили су, као и многи други, с падом Сајгона 1975.
Подсјетимо, америчка амбасада тада је евакуисана на скоро па идентичан начин као и сад из Кабула.
(Global times)
Препоручујемо
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.
13. 11. 2025. у 15:48
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата
ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.
13. 11. 2025. у 18:15
Коментари (9)