ОСВЕТА ЗА НАПАД НА АЕРОДРОМУ У КАБУЛУ: Америка извела напад дроном на припаднике ИСИС-а у Авганистану

Танјуг

28. 08. 2021. у 07:28

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе извеле су напад дроном против једног припадника такозване Исламске државе (ИД-К) у источном Авганистану, који је радио на планирању напада на аеродром у Кабулу у којем је погинуло 13 америчких војника и више од 170 цивила, а председник САД Џозеф Бајден зарекао се данас да ће Америка пронаћи све одговорне и казнити их.

ОСВЕТА ЗА НАПАД НА АЕРОДРОМУ У КАБУЛУ: Америка извела напад дроном на припаднике ИСИС-а у Авганистану

Фото: Депоситпхотос

Председник САД је током емотивног обраћања нацији потврдио да је издао наређење Пентагону да припреми планове за одмазду и ударе на припаднике организације која стоји иза смртоносног напада, преноси Ројтерс.


У међувремену, америчка војска је саопштила да је у нападу беспилотних летелица на мету у источном Авганистану, у провинцији Нангахар, успела да ликвидира планера напада на аеродром у Кабулу који припада фракцији тзв. Исламске државе (ИС-К), пренео је ББЦ.

- Према првим информацијама, убили смо особу која нам је била мета. Не мислимо да је било цивилних жртава - саопштено је из Пентагона.
Убијени организатор самоубиулачког напада био је припадник фракције Исламске државе из покрајине Корасан - ИС-К и радио је на планирању "будућих напада", изјавио је за Глас Америке један високи званичник Пентагона.


Он је додао да је дрон полетео у мисију из америчке базе у региону Блиског истока, али ван Авганистана.


Брзина којом је америчка војска узвратила ударац тзв. ИС-К показује да Пентагон стално прати активности те терористичке организације и да користи вишегодишње искуство у извођењу напада на екстремисте у удаљеним деловима света.


Међутим, такође показује и границе америчке моћи да елиминише екстремистичке претње, па неки аналитичари упозоравају да ће екстремисти имати већу слободу кретања у Авганистану сада када су талибани преузели власт, преноси Асошиејтед прес.

Процењује се да је у последње две недеље из Авганистана евакуисано више од 100.000 људи, а рок који су САД одредиле својим снагама да напусте Авганистан истиче у уторак, 31. августа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БУКТИ РАТ НА РЕЛАЦИЈИ БУДИМПЕШТА-ЗАГРЕБ Сијарто Пленковићу: Ти си лажов, хоћеш преко нафте да профитираш од рата у Украјини!

БУКТИ РАТ НА РЕЛАЦИЈИ БУДИМПЕШТА-ЗАГРЕБ Сијарто Пленковићу: Ти си лажов, хоћеш преко нафте да профитираш од рата у Украјини!

ОДНОСИ између Мађарске и Хрватске додатно су се заоштрили након што је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто оптужио Загреб за ратно профитерство. Хрватски државни врх је у петак оштро одбацио оптужбе, а премијер Андреј Пленковић узвратио је назвавши Сијарта "изузетно безобразним".

27. 09. 2025. у 12:25

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека

АМЕРИКАНЦИ ОДУШЕВЉЕНИ ВУЧИЋЕМ! Пљуште коментари након гостовања на Њузмаксу: "Хоћемо га код Такера, дивно је чути овог мудрог човека"

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић гостовао је синоћ на америчкој телевизији Њузмакс, а његово гостовање привукло је велику пажњу америчке јавности.

27. 09. 2025. у 11:29

Коментари (4)

МОЛИТЕ СЕ ЗА МОГ РОСКА: Хамилтон отказао све пословне обавезе да би био уз свог вољеног пса