КО У ЕУ НАЈВИШЕ ТРОШИ НА ВОЈСКУ: Само две чланице испуњавају услов
ПРЕМА подацима Евростата, Хрватска за одбрану издваја мање од европског просека од 1,2 одсто БДП-а док највише издваја Естонија, чак 2,1 одсто.

Фото: Депоситпхотос
Обавеза чланица НАТО савеза је издвајање минимално два одсто свог БДП-а за одбрану, а тај услов од чланица ЕУ, а које су уједно и део НАТО-а, испуњавају само Естонија и Грчка.
У 2019. години општи државни расходи држава чланица ЕУ за одбрану износили су 168,5 милијарди евра, што представља 2,6 посто укупних расхода опште државе. То је еквивалент 1,2 одсто БДП-а.
Од 2014. удео издатака за одбрану у укупним државним расходима незнатно се повећао, док је постотак БДП-а остао стабилан на 1,2 одсто БДП-а, наводи Евростат, а преноси Индекс.
Највише БДП-а на одбрану троши Естонија, а најмање Ирска.
Највише на одбрану у ЕУ троше Естонија (2,1 одсто) и Грчка (2 одсто), а њих следе Летонија, Кипар, Француска, Румунија, Литванија, Пољска и Холандија, које све троше више од просека ЕУ.
Најмање на одбрану троши Ирска, само 0,2 посто, а мање од једанодсто троше још Луксембург, Аустрија, Малта, Португал, Шпанија, Белгија и Чешка.
Хрватска је на средини листе, на одбрану троши један одсто БДП-а, као и Мађарска и Словенија.
Треба напоменути да су ово подаци за 2019, па је могуће да ће Хрватска након куповине борбених авиона убудуће имати вишу позицију на Евростатовој листи, пише портал.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

НАТО: Нећемо заборавити Авганистанце; Захарова: Неће ни они вас, никада!
31. 08. 2021. у 22:15


КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!
СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.
17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39