ШЕФ РУСКИХ ОБАВЕШТАЈАЦА ПОРУЧИО: Предвидели смо америчко бекство из Авганистана
БЕГ коалиције на челу са Сједињеним Америчким Државама из Авганистана означио је крај униполарног света, изјавио је директор Спољнообавештајне службе Русије Сергеј Наришкин.
Фото: ЕПА/Депоситпхотос
Према његовим речима, терористичка претња са територије Авганистана се повећала, али ту постоји и нешто позитивно.
- Криза у Авганистану и бег коалиције на челу са САД из Авганистана су јасно обележје историјски кратког униполарног света, и то је добро, прокоментарисао је Наришкин.
Како је додао, ситуација је, генерално, озбиљна, јер терористичка претња са територије Авганистана није нестала, него се повећала.
- Обавештајне службе, војници предузимају превентивне мере за заштиту од комплекса претњи, прецизирао је главни руски безбедњак.
Фото: Танјуг/АП Пхото
Према његовим речима, руска обавештајна служба је раније предвидела развој догађаја у Авганистану према сценарију који се и одиграо.
Наришкин је нагласио да Спољнообавештајна служба Русије наставља да пажљиво прати поступке нових власти у тој земљи, те размењује информације о Авганистану са колегама из земаља ЗНД.
Фото: Твитер
Почетком августа талибани (терористичка организација забрањена у Русији) појачали су офанзиву против владиних снага у Авганистану. Милитанти су 15. августа ушли у главни град и преузели контролу над председничком палатом, а 16. августа су објавили да је рат у Авганистану завршен и да ће државно уређење бити одређено у блиској будућности. У ноћи 31. августа америчка војска напустила је аеродром у Кабулу, чиме је прекинуто скоро 20-годишње америчко војно присуство у Авганистану. Талибани су 6. септембра објавили да је и Панџшир, последња од 34 авганистанске провинције, прешао под њихову контролу. Следећег дана објављен је састав привремене владе Авганистана, на чијем челу је Мухамед Хасан Ахунд, који је током прве владавине Талибана био министар спољних послова и налази се под санкцијама УН.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ ТАЛИБАНЕ НАОРУЖАЛИ ДО ЗУБА: Оставили им 85 милијарди долара вредно оружје
01. 10. 2021. у 19:40
СТРАТЕГИЈА ЕУ ПРОТИВ РУСИЈЕ: Траже за забрану експлоатације нафте и гаса на Арктику
13. 10. 2021. у 19:51
БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)
ВЛАДИМИР Зеленски највероватније користи дрогу, све што говори је манипулација или лаж и представља највећу препреку миру и опстанку Украјине, изјавила је Јулија Мендел, бивши прес-секретар украјинског председника.
12. 05. 2026. у 14:48
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)