НАИВНА УМЕТНОСТ САВЕ СЕКУЛИЋА У ПАРИЗУ: Изложба у Културном центру Србије

Г. ЧВОРОВИЋ

29. 10. 2021. у 14:45

У КУЛТУРНОМ центру Србије у Паризу траје изложба сликара Саве Секулића (1902-1989), под називом "Моћ визије".

НАИВНА УМЕТНОСТ САВЕ СЕКУЛИЋА У ПАРИЗУ: Изложба у Културном центру Србије

Фото: Г.Чворовић/Музеј савремене уметности

- Реч је о уметнику који је један од класика светске самоуке уметности – поручила је в.д. директора Музеја наивне и маргиналне уметности из Јагодине Ивана Башићевић Антић, истакавши да је Секулићу, пре Париза, летос организована самостална изложба и у врло престижној Галерији саверемене уметности "Мајкл Хас" у Берлину.

У мнографији која прати изложбу, директорка музеја из Јагодине је нагласила да су елементи попут фронталне репрезентације без употребе перспективе и колорит који се фокусира на неколико боја, везивали Секулића за домен наивне уметности.

Фото: Г.Чворовић/Музеј савремене уметности

 

- Међутим, попут Илије Босиља, и Сава се избором мотива заснованим на проницању механизама живота и по природи блиским филозофском анализирању основних појмова човековог живота или пак односа човек-природа, процени снаге човека и пропитивању постојања сила изван њега, потпуно разликују од свега што по правилу наивну уметност чини. Управо их то чини ретким представницима неакадемске уметности чија се дела почетком 21. века излажу раме уз раме са мејнстрим светским уметницима – навела је Башићевић Антић, која је уз Ивану Јовановић и кустос париске изложбе.

Фото: Г.Чворовић/Музеј савремене уметности

 

Поставку је отворила в.д. директора Културног центра Србије у Паризу Марија Несторовић, а органозвана је у сарадњи са Министарством за културу и информисање Републике Србије. Ово је друга изложба у Културном центру, после изложбе слика Милана Цилета Маринковића, након поновног отварања Центра услед попуштања мера током пандемије корона вируса.

ZAPRATITE NPORTAL NA FEJSBUKU

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар орешника и сармата може да уништи читав НАТО у Европи

РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи

КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).

13. 05. 2026. у 12:29

НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ! Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.

11. 05. 2026. у 19:09

Коментари (0)

РУСИЈА ГРМИ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Ако се стање Ратка Младића погорша, искључиви кривац биће Хаг