ЕВРОПСКА ДЕСНИЦА У РИТМУ ЧАРДАША: Марин Ле Пен последња међу политичарима који су отишли у госте код Виктора Орбана

НЕДАВНИ одлазак лидерке "Националног окупљања" Марин ле Пен код премијера Виктора Орбана у Будимпешту уклапа се у "мађаризацију" крајњих десничара западне Европе.

ЕВРОПСКА ДЕСНИЦА У РИТМУ ЧАРДАША: Марин Ле Пен последња међу политичарима који су отишли у госте код Виктора Орбана

Мари ле Пен и Виктор Орбан, Фото АП

Пре Ле Пенове, у Будимпешти је недавно, код Орбана, био и новинар и полемичар Ерик Земур, с истог политичког пола као и Орбанова француска гошћа.

Марин ле Пен овим чином није хтела да препусти ексклузивитет Земуру који јој "дише за вратом" у испитивањима јавног мњења. За обоје је био престиж да их прими председник владе ове земље с којим имају сличан поглед на Европу, њено културно наслеђе и идентитет.

Кад се саберу гласови Земура и Ле Пенове, долази се до чак трећине бирачког тела на екстремном крају француске деснице пред предстојеће председничке изборе, у априлу следеће године. Ниједна формација тренутно нема толику подршку.

Европски крајњи десничари у Орбановој власти виде пример коме теже. Зато су Ерик Земур и Марин ле Пен и отишли код њега. Уз добијање подршке, важно им је било и да их свет види уз мађарског премијера, надајући се да би у блиској могућности могли да сарађују и као државници.

Чак и класична десничарска опозиција, "преписује" неке Орбанове суверенистичке ставове, не би ли се додворила једном делу екстремног бирачког тела.

Мађарски парламент, Фото А. Шошкић

"Мађаризацији", осим крајње десних политичара, нагињу и тако оријентисани грађани. Нису баш толико ретки Французи, или Белгијанци, који с читавим фамилијама последњих година напуштају своје земље и одлазе међу потомке Хуна, сматрајући да они више бране европске вредности него власти у њиховим сопственим државама.

Ови модерни хришћански печалбари беже од исламиста и траже заштиту традиционалне породице, што, према сопственим речима, налазе у Будимпешти и другим мађарским градовима. Код куће им смета превелика деликвенција у предграђима, али, све чешће, и у самим центрима великих метропола.

Зато исписују децу из француских школа и уписују их у мађарске, где збуњена, прате наставу не знајући често на почетку ни реч. Али, родитељи се надају да ће се тако, временом, боље изградити као личност.

Јер, националистички и конзервативно оријентисани европски десничари у Орбановој Мађарској виде будући модел западне Европе, у којој ће мигранти добијати повратну карту, мањинске заједнице неће моћи да намећу норме већини, а традиционалне вредности биће стожер око кога се држе породице и нације.

СУСРЕТ И СА МОРАВЈЕЦКИМ

У БРИСЕЛУ, Марин ле Пен се пре неколико дана срела и са још једним крајње конзервативним европским политичарем, премијером Пољске Матеушом Моравјецким, који је у сукобу с европским властима. Том приликом му је дала подршку и критиковала "неприхватљиве уцене" Европске комисије према Варшави.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.

31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)

НЕОДГОВОРНИ возач "хонде" блокирао је недавно улицу испред мумбајског тржног центра Локхандвала, међутим када су остали возачи пришли да га питају га како се то понаша и затраже од њега да склони возило, уследио је прави шок.

31. 07. 2025. у 17:34

Коментари (0)

СКАНДАЛ КАКАВ СЕ НЕ ПАМТИ! За повике Убиј Србина! УЕФА само што не исплати награду Украјинцима!