ОДОБРЕНА ПИЛУЛА ПРОТИВ КОВИДА: Прва земља на свету дала зелено светло за лек против вируса корона
ВЕЛИКА Британија је постала прва земља у свету која је одобрила пилулу против ковида, након што су тамошње здравствене власти одобриле овај лек за кућну употребу, пренео је „Дејли мејл”.

Илустрација / Фото Depositphotos
Како се наводи, „молнупиравир” је за људе који су позитиво тестирани на ковид и имају најмање један фактора ризика да развију тешко обољење, попут гојазности, преко 60 година старости, дијабетеса или срчане болести, преноси "Блиц".
Британски здравствени регулатор МХРА рекао је да је лек безбедан и ефикасан у смањењу ризика од хоспитализације и смрти код људи са благим и средњим симптомима ковида који су у повишеном ризику од вируса.
Лек компаније МСД ради тако што спречава репликацију вируса и тако смањује тежину инфекције. МХРА указује да се лек треба узети што је пре могуће након позитивног теста и то у првих пет дана.
Почетком октобра је фармацеутска компанија "Мерк" саопштила да је поднела захтев америчкој Управи за храну и лекове да одобри њен лек који би био прва антивирусна пилула за лечење ковида. Одобрење за лек "молнупиравир" било би прекретница у борби против коронавируса, рекли су тада стручњаци.
БОНУС ВИДЕО:
ПОЧЕЛО ЈЕ: Велика Британија прва у свету одобрила вакцине "Фајзера" и "Бионтека"
Препоручујемо

ДИРЕКТОРКА РФЗО: Да су лекови толико ефикасни, не би нам требала вакцина
19. 10. 2021. у 11:44

НЕМАЧКА ПРЕД ПУЦАЊЕМ: У Баварској попуњено 90 одсто капацитета интензивне неге
04. 11. 2021. у 10:46

РУСИЈА ОПЕТ ОБОРИЛА ЦРНИ РЕКОРД: Од вируса корона преминуло још 1.195 људи
04. 11. 2021. у 10:08

"ТО ЛИЦЕ, ТЕ УСНЕ..." Трамп поново изазвао пажњу коментаром о својој портпаролки Каролин Левит (28)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поново је доспео у жижу јавности због необичног коментара о изгледу портпаролке Беле куће Каролин Левит.
14. 10. 2025. у 14:48

"ПЉЕСКАЛА РУКАМА И СЛАВИЛА УБИСТВО" Лавров: Сви се сећамо како је смрт Гадафија одушевила Хилари Клинтон
РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да памти како је бивша америчка државна секретарка Хилари Клинтон пљескала рукама и славила убиство либијског лидера Моамера Гадафија 2011. године и алудирао да бивши сиријски председник Башар ел Асад тренутно живи у Москви, јер су њему и његовој породици прећени сличним физичким уништењем у Сирији.
14. 10. 2025. у 13:06

ГОВОРИО САМ "НЕМОЈ", НИЈЕ МЕ ПОСЛУШАО: Хасан продао кућу, син му се коцкао - "То су златни гени"
“Немој то сине, тата је прошао све”
22. 10. 2025. у 10:27
Коментари (0)