У НЕМАЧКОЈ ОБЕЛЕЖЕНА 83. ГОДИШЊИЦА "КРИСТАЛНЕ НОЋИ": Антијеврејски погром однео 91 жртву

Танјуг

09. 11. 2021. у 14:24

У НЕМАЧКОЈ је данас обележена 83. годишњица антијеврејског погрома - "Кристалне ноћи", а председник Франк-Валтер Штајнмајер је тим поводом одржао говор у Берлину, наводећи да је ово мрачан дан који тера сузе на очи.

У НЕМАЧКОЈ ОБЕЛЕЖЕНА 83. ГОДИШЊИЦА КРИСТАЛНЕ НОЋИ: Антијеврејски погром однео 91 жртву

Фото: Депоситпхотос

Штајнмајер се осврнуо на 9. новембар 1938. године, када су нацисти убили најмање 91 особу, уништили око 7.500 продавница и запалили више од 1.400 синагога.

Председник Немачке је подсетио и да је 9. новембра пао Берлински зид, као и да је 1918. године социјалдемократа Филип Шајдерман прогласио Немачку републиком, на крају Првог светског рата.

- Данашњи дан је амбивалентан дан, истовремено ведар и мрачан дан. Тера нам срца да лупају и сузе на очи. Тера нас да верујемо у боље сутра за нашу земљу, али нас чини и очајним због својих понора - казао је немачки председник.

Овај дан се такође обележава у Аустрији.

Данас после подне држава ће отворити Зид сећања у Бечу са именима 64.000 аустријских Јевреја који су убијени током холокауста.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти

ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти

МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.

12. 02. 2026. у 09:41

Коментари (0)

МЕРКУР ИМ СТВАРА ИЗВАНРЕДНЕ ПРИЛИКЕ: Талас снажне енергије доноси обиље и срећу за ова четири хороскопска знака