ЛУКАШЕНКО ДЕЖУРНИ КРИВАЦ: САД, Британија и земље ЕУ оптужиле Белорусију за мигрантску кризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе, Велика Британија и земље ЕУ у Савету безбедности УН сматрају да је миграциону кризу на граници са Пољском створила Белорусија и осуђују је, наводи се у заједничком саопштењу ових земаља објављеном након затворених консултација у Савету безбедности УН.

Фото АП
Естонија, Француска, Ирска, Норвешка, Велика Британија, САД, уз Албанију „осудиле су организовану инструментализацију људи чији су животи и добробит угрожени“, како сматрају, „из политичких интереса Белорусије“. По мишљењу наведених земаља, Минску је циљ „дестабилизација ситуације на спољним границама суседних држава и ЕУ и скретање пажње са кршења људских права унутар саме Белорусије“.
Нове санкције
Стране су спремне да разговарају о санкцијама против власти Белорусије и оних који, како сматрају, доприносе миграционој кризи на граници са Пољском.
- Заједно изражавамо солидарност са Пољском и Литванијом и спремни смо да разговарамо о даљим мерама које можемо да предузмемо да их подржимо, као и мерама против оних који су умешани и помажу дејствима режима (председника Александра) Лукашенка, обезбеђујући могућност незаконитог преласка спољне границе Европске уније - наводи се у саопштењу.
Земље су обећале и да ће чувати јединство и одлучност у заштити Европске уније од „хибридних операција белоруских власти“. Такође су позвале на сарадњу домовина миграната, које треба да упозоре своје грађане „да не упадају у замку белоруских власти“.
Западне земље такође су позвале Минск да мигрантима пружи неопходну заштиту и помоћ.
„Наглашавамо да се све радње морају предузети на основу основних вредности, како би се заштитили животи људи“, наводи се у документу.
Претња регионалној безбедности
Стране такође сматрају да су белоруске власти претња за регионалну безбедност и позивају на мере против њих.
Према њиховом мишљењу, поступци власти у Минску су „неприхватљиви и захтевају оштру међународну реакцију и интеракцију како би се Белорусија позвала на одговорност“.
- Ова (ситуација) показује да је режим Лукашенка постао претња за регионалну стабилност - сматрају аутори саопштења.
Криза на граници Белорусије са Летонијом, Литванијом и Пољском, куда су се од почетка године упутили мигранти, заоштрила се 8. новембра. Неколико хиљада миграната дошло је до белоруско-пољске границе и не напуштају пограничну зону. Неки од њих покушали су да уђу у Пољску разбијајући ограду од бодљикаве жице
Неке групе миграната повремено успевају да продру у Пољску. Остали се налазе на територији Белорусије у шаторском кампу у шуми у близини границе – према прелиминарним проценама, тамо је око две хиљаде људи, укључујући жене и децу. Белоруска страна им доставља хуманитарну помоћ. Са друге стране, пољске власти појачале су војно присуство на граници.
Земље Европске уније оптужују Минск за намерну ескалацију кризе и позивају на увођење санкција. Председник Белорусије Александар Лукашенко сматра да су за ову ситуацију криве саме западне земље, због чијих акција људи беже од рата.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
Ко је тровао највећег Путиновог противника?
Препоручујемо

ПРЕВАЗИЛАЗЕ СВЕ ГРАНИЦЕ: Русија одговорила на оптужбе Пољске за мигрантску кризу
10. 11. 2021. у 10:43

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа
МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.
08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

ПРЕГЛАСНИ ДОК ВОДЕ ЉУБАВ Комшије Миме Караџића хтеле да сазову савет: "Виђамо Миму, старог вука, како да не"
ГЛУМАЦ Мима Караџић ужива већ неко време са четири деценије млађом Наташом Станић.
08. 04. 2025. у 12:13
Коментари (1)