ОСВЕТА ЗА СУЛЕЈМАНИЈА У БОГОТИ: Хезболах хтео да убије бившег израелског обавештајца?
ХЕЗБОЛАХ је наводно сковао заверу за убиство израелског држављанина, дипломату и бившег обавештајног официра који живи у Боготи као део ширих напора за освету због за америчког убиства команданта Револуционарне гарде Кудс у јануару 2020. Касема Сулејманија, јавио је колумбијски лист Ел Тиемпо, новине неименовани војни обавештајни извори.

Фото: Office of the Iranian Supreme Leader via AP, File/Депоситпхотос
Познато је да либански политички покрет и милитантна група уживају у топлим везама са Венецуелом - колумбијским регионалним највећим непријатељем, а Богота и Вашингтон су оптужили Каракас да је тој групи пружио финансијску помоћ. Хезболах и влада Венецуеле одбацили су такве тврдње као неосноване.
Према информацијама листа, израелска обавештајна агенција Мосад открила је да је Хезболах шпијунирао неименованог Израелца, који је отворио посао продаје опреме за надзор у колумбијској престоници, а да је група такође држала на оку америчке дипломате које раде у граду. Након што је операција надзора откривена, израелски држављанин је наводно побегао из Боготе назад у Израел.
Извори листа сугеришу да је Хезболах планирао да искористи бивше припаднике побуњеничке групе Револуционарних оружаних снага Колумбије (ФАРК) за извршење атентата.
Колумбијски званичници рекли су за Ел Тиемпо да се наводни инцидент догодио у позадини општег пораста активности Хезболаха у тој латиноамеричкој земљи и тврди да је група користила Колумбију за обављање „криминалних активности“.
Раније ове године, The Cradle је известио да су у северном Ираку у лето 2021. проиранске снаге убиле америчког команданта и израелског официра у знак освете за Сулејманијево убиство. Пентагон је тада признао да је један од његових високих официра погинуо у „неборбеном догађају“, без детаљнијег објашњења. Израелски медији су известили да је израелски командант погинуо 1. јула „након што се срушио током кондиционе обуке у војној бази у централном Израелу“.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ: Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
Препоручујемо

АМЕРИКАНЦИ О СОВЈЕТСКИМ ЛОВЦИМА: Како је МиГ-25 надмудрио израелски ПВО
14. 11. 2021. у 13:33

БУК И ПАНЦИР ШТИТЕ СИРИЈУ: Оборено шест израелских ракета испаљених са израелских Ф-15
09. 11. 2021. у 21:31

БИТКА НА СИРИЈСКОМ НЕБУ: Погледајте како је моћни ПВО одбио израелски напад (ВИДЕО)
08. 11. 2021. у 19:45

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)