ПОЗИВАЈУ НА УЗДРЖАНОСТ: Москва спремна да настави да пружа помоћ Јеревану и Бакуу
РУСИЈА је спремна да даље помаже Јерменији и Азербејџану у одржавању мира и стабилности у региону и позива их на уздржаност, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

Фото: Јутјуб/Ruptly
- Из изјава званичних представника Бакуа и Јеревана јасно је да стране дијаметрално супротно описују ситуацију и оптужују једна другу за оно што се догодило (гранатирање војних положаја). Русија је у контакту и са Азербејџаном и са Јерменијом како би се ситуација смирила… Настављамо заједнички рад на отклањању тензија. Позивамо обе стране на уздржаност, да не дозволе нове инциденте, да све спорове решавају искључиво политичким и дипломатским путем. Спремни смо да наставимо да помажемо странама у интересу одржавања мира и стабилности у региону - објаснила је она.
Захарова је подсетила да је раније председник Русије Владимир Путин разговарао са јерменским премијером Николом Пашињаном, док је руски министар одбране Сергеј Шојгу разговарао са својим азербејџанским и јерменским колегама.
- Као резултат ових посредничких напора, сукоби су синоћ престали - рекла је она.
- Недавни догађаји потврђују значај што скоријег покретања процеса разграничења и накнадне демаркације јерменско-азербејџанске границе, као и (значај) почетка рада одговарајуће комисије на основу раније поднетих руских предлога - рекао је дипломата.
Коментаришући могућност да Русија употреби механизме ОДКБ и Уговора о пријатељству, сарадњи и узајамној помоћи између Руске Федерације и Јерменије, који је закључен 1997. године, Захарова је напоменула да Русија „озбиљно схвата и своје билатералне и мултилатералне обавезе“.
- Као што сам већ рекла, преко билатералних линија се воде консултације. Што се тиче ОДКБ-а, према нашим информацијама, они помно прате ситуацију на јерменско-азербејџанској граници - додала је портпатолка.
У уторак су се између оружаних снага Јерменије и Азербејџана у пограничним деловима Сјуникске области Јерменије водиле интензивне борбе. Јереван је саопштио да је азербејџанска војска покренула офанзиву дубоко на територију Јерменије. Под претњом се нашао државни ауто-пут који повезује главни град Јерменије са јужним регионима земље и Ираном. Баку је окривио Јерменију за дешавања, оптужујући јерменске оружане снаге за провокацију. Како је саопштило Министарство одбране Азербејџана, јерменски војници напали су положаје азербејџанске војске.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
ДОСИЈЕ: Рат Јерменије и Азербејџана - визуелна реконструкција догађаја
Препоручујемо

ХИТАН РАЗГОВОР: Путин и Пашињан о ситуацији на јерменско-азербејџанској граници
16. 11. 2021. у 20:36

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)