ЕУ ЋЕ БРАНИТИ УКРАЈИНУ ОД РУСА: Борељ хоће да "илуструје Москви панораму могућих последица"
ЕВРОПСКА унија спроводи дипломатски рад на спречавању заоштравања ситуације на граници Русије и Украјине и подржава Кијев пред могућом претњом, изјавио је високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Жозеп Борељ.
Украјина "појачава" трупу / Фото АП
- Користимо наше дипломатске могућности да натерамо Русију да схвати да би (напад) био озбиљно кршење међународног права - рекао је Борељ за италијански лист "Република".
Шеф европске дипломатије сматра да је у овој фази важно "илустровати Москви панораму могућих последица".
- Украјина је дефинитивно партнер и савезник. Тако да ћемо ми бити на њеној страни. Сједињене Америчке Државе врло јасно су ставиле до знања да никакав напад Русије неће проћи без последица. Следеће недеље биће одржан састанак са земљама Источног партнерства, која ће дати могућност да се нагласи наша снажна подршка Украјини. Моје речи не треба погрешно тумачити. Радимо на томе да се избегне криза, али суочени са свим непредвиђеним околностима, Европска унија ће чврсто подржавати Украјину - нагласио је Борељ.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног интензивирања "агресивних дејстава" Русије у близини граница Украјине. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине. Москва је више пута изражавала забринутост због повећавања снага НАТО-а у Европи. Кремљ је истицао да Русија ни за кога не представља претњу, али да неће занемаривати дејства која су потенцијално опасна по њене интересе.
Односи Москве и Кијева погоршали су се због ситуације у Донбасу. Украјинске власти су раније више пута оптуживале Москву за мешање у унутрашње ствари земље. У јануару 2015. године Врховна рада усвојила је изјаву у којој се Русија назива „земљом агресором“.
(Спутњик)
Препоручујемо
КИНА ОПТУЖУЈЕ АМЕРИКУ: Под изговором демократије мешају се у послове других земаља
05. 12. 2021. у 12:41
ИНЦИДЕНТ ИЗНАД ЦРНОГ МОРА: Руски авион морао да скрене са курса због авиона НАТО
05. 12. 2021. у 12:04
БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)
ВЛАДИМИР Зеленски највероватније користи дрогу, све што говори је манипулација или лаж и представља највећу препреку миру и опстанку Украјине, изјавила је Јулија Мендел, бивши прес-секретар украјинског председника.
12. 05. 2026. у 14:48
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (3)