НАЈУБИТАЧНИЈЕ РУСКО ОРУЖЈЕ: Систем који је одушевио и Американце, стигао нови "Солнцепек" (ФОТО/ВИДЕО)
РУСКА војска је добила серију модернизованих тешких вишецевних ракетних бацача система ТОС-1А "Солнцепек", пише ТВ Звезда.
Фото: Министарство одбране Руске Федерације
- Машине су направљене у складу са бројним променама дизајна. Опремљене су савременом лансирном опремом, што је омогућило да се побољша удобност чланова посаде и смањи време потребно за извршење борбених мисија - саопштила је корпорација Ростек.
"Солнцепек" је развијен 2001. године, са циљем да пружи подршку пешадији и оклопним јединицама.
Систем је монтиран на шасији тенка Т-72. За разлику од "претходника", система ТОС-1 "Буратино", број ракета је смањен са 30 на 24.
"Солнцепек" може погађати циљеве на удаљености од 3,6 до 6 километара, и ракетама може покрити област од хиљаду до две хиљаде квадратних метара.
Овај систем се доказао у многим борбама, посебно у Сирији против џихадиста. Западни медији често пишу о "Солнцепеку" као најубитачнијем руском оружју.
Тако је амерички "Нешенел Интерест" ове године писао да би овај руски систем "требало да буде у хорор филмовима".
Како се наводи, тајна успеха вишецевног ракетног лансера је у термобаричној муницији. Пројектил изнад циља распршује експлозивне аеросоли које продиру у све отворе и затим се детонирају. Талас експлозије који се тако ствара двоструко је снажнији него приликом употребе обичне муниције.
Осим тога, приликом детонације ствара се ватрени облак, а температура у епицентру експлозије достиже 800 степени Целзијуса.
Препоручујемо
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)