ПОСТИГНУТ ДОГОВОР: Марк Руте четврти пут формира Владу Холандије

Татјана Марковић

13. 12. 2021. у 23:48

ХОЛАНДСКЕ политичке партије саопштиле су данас да су постигле договор да вршилац дужности премијера Марк Руте четврти пут узастопно формира владу, скоро девет месеци након избора.

ПОСТИГНУТ ДОГОВОР: Марк Руте четврти пут формира Владу Холандије

Фото: Танјуг/АП

Коалиција ће се састојати од четири партије које су на власти од 2017. године, али су ово, према писању Ројтерса, најдужи разговори овог типа у холандској историји, разговори који враћају странке у коалицију након избора 17. марта, када није било победника.

Разговори су трајали рекордан 271 дан, јер партије на почетку преговора нису успеле да оду даље од питања ко ће моћи да седи за преговарачким солом, након што је дошло до неуспелог гласања о неповерењу Рутеу у априлу.

Највише гласова је добила конзервативна ВВД партија коју предводи Руте, иначе премијер од 2010. године.

Он је сада премијер са најдужим стажом у ЕУ, заједно са мађарским премијером Виктором Орбаном.

Са освојених 22 одсто гласова, Рутеу је потребна подршка про-ЕУ Д66 партије, хришћанско-демократске ЦДА и конзервативне Хришћанске уније (ЦУ) да обезбеди већину у скупштини.

Очекује се да ће договор будуће владе бити детаљно презентован у среду, након што ће од Рутеа бити затражено да састави нову владу, која би требало да званично почне са радом следеће године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

13. 02. 2026. у 12:40

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из Чавоглава - поред њега и Пленковић и први човек Загреба

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из "Чавоглава" - поред њега и "Пленковић" и "први човек Загреба

ДАНАС је у Светој Недељи одржан карневал Фашник, а на позорницу се попео и градоначелник овог места Дарио Зуровец који је био обучен као контроверзни хрватски певач Марко Перковић Томпсон који је познат по својим проусташким ставовима и песмама.

14. 02. 2026. у 14:35

Коментари (0)

ПЛАНЕТА У ШОКУ: Одушевио Новака Ђоковића, па у финалу доживео што нико жив није очекивао, победио га дечко који је вежбао у ТРЖНОМ ЦЕНТРУ!