ЕНЕРГЕТСКИ ХАОС У ЕВРОПИ: Цене струје обарају рекорде
СПОТ цене порасле су у понедељак, 20 децембра, широм континенталне Европе, према подацима портала energylive.cloud.

Фото: Д. Новковић
Највиша цена остварена је у Швајцарској - 396,5 евра по МWh. Следе Фрацуска, где је постављен историјски рекорд - 382,1 евро по МWh и Белгија, са 365,2 евра по МWh.
Најнижу цену на континенту поново бележи Пољска, 163,8 евра по МWh, што је дупло мање у односу на друге европске берзе.
У југоисточној Европи рекордне спот цене су постављене на берзама у Румунији и Бугарској, где су износиле 321,6 евра по МWh и 304,4 евра по МWh, респективно. Цена у Бугарској бележи историјски рекорд, упркос чињеници да је друга најнижа на континенту.
Ново повећање је резултат низа узрока, укључујући хладни талас, поскупљење и несигурности око снабдевања гасом, пад производње ветра и прекид рада нукеларних реактора у Француској, који чине 10% нуклеарног капацитета земље, због сигурносних проблема, до 23. јануара.
(energylive.cloud)
Препоручујемо

ПЕСКОВ УПОЗОРИО: Одговорићемо на размештање оружја у близини руске границе
20. 12. 2021. у 11:51

ОМИКРОН ХАРА ВЕЛИКОМ БРИТАНИЈОМ: Од новог соја короне до сада преминуло 12 особа
20. 12. 2021. у 10:55

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)