ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА НЕ ЈЕЊАВА: Европска индустрија посустаје због скупе струје, алуминијум на удару

Novosti online

23. 12. 2021. у 13:23

РЕКОРДНЕ цене на берзама електричне енергије довеле су европску индустрију у застој и прете да у потпуности зауставе економски опоравак континента, показују најновији подаци, а преноси агенција Блумберг.

ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА НЕ ЈЕЊАВА: Европска индустрија посустаје због скупе струје, алуминијум на удару

Фото: Депоситпхотос

Највећи европски алуминијимски комбинат Aluminum Dunkerque Industries de France саопштио је да је започео застоје у производњи због губитака узрокованих високим ценама електричне енергије. 

Цена енергије на тамошњој берзи за јануар месец премашила је чак 1.000 евра по МWh. Иако је цена алуминијума такође порасла за 40% од почетка године, са оваквом ценом енергије производња је неисплатива. Са оваквом ценом енергије производња алуминијума кошта 11. 000 долара, а финални производ се продаје по цени од 2.800 долара, објашњавају аналитичари.

Смањивање и евентуално заустављање производње алуминијума је скуп и технолошки веома захтеван процес. Овако драстичан потез стратешки важне индустрије забрињава, јер указује да се сматра да ова криза неће брзо проћи, већ управо супротно.

Поред Данкерк, смањење производње због истих разлога евидентирано је у металској индустрији у Француској, Холандији, Белгији и Румунији. У суседној Црној Гори такође је најављен могући прекид испоруке електричне енергије Алуминијумском комбинату у Никшићу, уколико се од 1. јануара не уговори снабдевање по новој, тржишној цени.

На берзама у региону цена електричне енергије за први квартал 2022. јуче је била невероватних 445 евра по MWh.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.

17. 04. 2026. у 13:13

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (1)

Био је њена велика љубав: Весна је овај хит посветила познатом певачу