РЈАБКОВ НАКОН САСТАНКА СА АМЕРИЧКОМ ДЕЛЕГАЦИЈОМ: Не намеравамо да нападамо Украјину, наше трупе су на нашој територији
РАЗГОВОР са америчком страном о безбедносним питањима био је сложен, професионалан, конкретан и без покушаја ублажавања, изјавио је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков након руско-америчких консултација о безбедносним гаранцијама у Женеви.
Он је додао да је објаснио америчким колегама да Русија не намерава да напада Украјину.
-Разговор је био тежак, дуг, веома професионалан, дубок и конкретан. Без покушаја да се нешто улепша, да се ублажи, рекао је он.
Руски политичар је додао да су Сједињене Америчке Државе веома озбиљно схватиле предлоге Русије о безбедносним гаранцијама и детаљно их анализирале.
Како је истакао, Русија је на преговорима објаснила да нема никакве планове нити намере да „напада” Украјину, па с тим у вези нема бојазни од сценарија ескалације.
-Објаснили смо нашим колегама да немамо планове и немамо намере да ‘нападнемо’ Украјину, а све мере за борбену обуку трупа и снага спроводе се на нашој националној територији... Нема разлога за страх од било каквог сценарија ескалације у том погледу, истакао је Рјабков.
Током разговора у Женеви, Русија и Сједињене Амреичке Државе покренуле су питања о будућем споразуму који би заменио СТАРТ (Споразум о мерама за даље смањење и ограничење стратешког офанзивног наоружања), али ово питање није било главно, рекао је заменик руског министра.
-Разговарали смо, на пример, о томе шта ће уследити после Споразума СТАРТ који истиче за нешто више од четири године, које теме би требало да се разрађују у исто време, шта ће конкретно радити радне групе формиране у оквиру дијалога о стратешкој стабилности. Све ово је данас дотакнуто, али није заузело главно место, објаснио је Рјабков.
О неширењу НАТО-а
Руска страна је својим америчким партнерима детаљно објаснила зашто добијање правних гаранција о неширењу НАТО-а остаје императив за Москву.
-Ми смо, са своје стране, Американцима детаљно представили логику и садржајни део наших предлога, објаснили зашто је добијање правних гаранција о неширењу НАТО-а апсолутни императив, зашто обавезно треба да добијемо правне гаранције нераспоређивања одговарајућих ударних оружја поред руских граница, а које може да погађа циљеве на нашој територији и зашто покрећемо питање да би НАТО у великој мери требало да одустане од материјалног развоја територија држава које су приступиле НАТО-у у периоду после 1997. године, тј. у периоду након потписивања темељног акта Русија-НАТО, навео је заменик министра.
Русија је такође позвала Сједињене Америчке Државе да преузму максималну одговорност, јер се ризици од могућег сукоба не могу потценити, додао је он.
Руско-амерички преговори о безбедносним гаранцијама завршени су у Женеви након скоро осам часова. Састанак је почео око 9 часова и одржан је иза затворених врата у просторијама Сталне мисије САД при канцеларији УН у Женеви. Паузе су биле само због кратког ручка.
У недељу је одржан прелиминарни састанак у формату радне вечере. Након састанка Рјабков је рекао да је разговор био тежак, али послован и нагласио да је Москва спремна да саслуша став САД, али да је конструктиван дијалог могућ само у контексту ревизије одлука будимпештанског самита о будућности Украјине и Грузије у НАТО-у.
Повод за разговоре био је нацрт споразума о безбедносним гаранцијама који је Москва упутила Вашингтону и његовим савезницима у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајење даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ЈОШ ОРУЖЈА УКРАЈИНИ: Бела кућа шаље „помоћ“ Кијеву у страху од руских Искандера
07. 01. 2022. у 21:04
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)