ОЧЕКУЈУ НИКАД ВЕЋИ ПРОФИТ: Амерички произвођачи оружја прижељкују наставак тензија са Русијом

П. З. С. / rt.com

28. 01. 2022. у 20:45

ОДНОСИ између Москве и Запада на дну, заједно са изгледом сукоба у источној Европи, који се назиру, добри су за компаније које зарађујуе на слању оружја у иностранство, признала су два највећа америчка извозника оружја.

ОЧЕКУЈУ НИКАД ВЕЋИ ПРОФИТ: Амерички произвођачи оружја прижељкују наставак тензија са Русијом

Фото принтскрин national interest


Док Вашингтон троши све веће суме новца на војну опрему за Украјину, Рејтеон (Raytheon ) и Локид Мартин (Lockheed Martin) су ове недеље рекли инвеститорима да ескалација у региону добро утиче на њихов крајњи резултат, објављено је у транскриптима до којих је стигао инвестициони сајт The Motley Fool.

Представљајући извештај о заради 25. јануара, извршни директор Рејтеона Грег Хајс (Greg Hayes ) рекао је: „Довољно је само да погледамо на прошлу недељу где смо имали напад дроном у УАЕ, који је напао неке од њихових објеката. И наравно, тензије у источној Европи, тензије у Јужном кинеском мору, све те ствари врше притисак на повећање издатака за одбрану. Тако да у потпуности очекујем да ћемо видети неку корист од тога."

Истог дана, Џим Таиклет (Jim Taiclet), извршни директор компаније Лоцкид Мартин, такође је саветовао инвеститоре да би вероватноћа даљег америчког учешћа у источној Европи била добра за пословање. -Ако погледате еволуирајући ниво претње и приступ који неке земље заузимају, укључујући Северну Кореју, Иран и преко неких од његових заступника у Јемену и другде, а посебно Русију данас и Кину, постоји обновљено такмичење великих сила које укључује националну одбрану и претње њој, рекао је он.

Таиклет је приметио да је „историја Сједињених Држава, када се та (непријатељска) окружења развијају, ми не седимо и само гледамо како се то дешава. Тако да не могу да говорим о неким бројевима, али мислим, и лично сам забринут да та претња напредује и да морамо да будемо у стању да је одговоримо.

У извештају о заради од 26. јануара, Брајан Вест, финансијски директор компаније Боеинг за ваздухопловство и оружје, није директно поменуо Украјину и Русију, али је признао да је снажна двостраначка подршка војној потрошњи у Вашингтону осигурала да компанија види „стабилну потражњу“.

Према “Пројекту трошкова рата” Универзитета Браун, индустрија оружја је потрошила 2,5 милијарди долара на лобирање у последње две деценије, запошљавајући, у просеку, више од 700 лобиста годишње. Потрошња Пентагона премашила је 14 милијарди долара од почетка рата у Авганистану, а једна трећина до половина тог новца отишла је војној индустрији.

Фото: Твитер

Током 1990-их, произвођачи оружја потрошили су десетине милиона долара лобирајући за проширење НАТО-а, војног блока предвођеног САД, у источну Европу, након што се индустрија смањила након распада СССР-а и краја Хладног рата.

Тензије око Украјине су високе већ месецима, а западни лидери тврде да се плаше да Русија планира непосредну инвазију на њеног суседа, и указују на извештаје да се више од 100.000 руских војника окупило у близини заједничке границе. Москва је негирала да има било какве агресивне намере и позвала је на безбедносне споразуме који би забранили ширење НАТО-а на Украјину или Грузију, што је договор за који Вашингтон каже да није на столу.

БОНУС ВИДЕО: РУСИЈА ТЕСТИРАЛА С-500! Погледајте снимак - ПВО систем оборио балистичку ракету

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКАД НИЈЕ ЗАДОВОЉАН: Роналдо побеснео због поништеног гола