ДРУГА НАЈВЕЋА ПЉАЧКА ИКАДА: Још један хакерски напад на криптовалуте, украдено 320 милиона долара

ХАКЕРИ су украли више од 320 милиона долара криптовалута у нападу на један од најпопуларнијих мостова који повезује етереум и солана блокчејнове.

ДРУГА НАЈВЕЋА ПЉАЧКА ИКАДА: Још један хакерски напад на криптовалуте, украдено 320 милиона долара

Фото АП

Напад се догодио у среду по подне, јавља ЦНБЦ.

То је друга највећа крађа икада, после крипто пљачке на Поли Нетворку од 600 милиона долара, и уједно највећи напад до сада на блокчејн солана, ривала етереума, који све више добија на снази у екосистему неразменљивих токена (НФТ) и децентрализованих финансијских платформи (ДеФи).

Етереум је најчешће коришћена блокчејн мрежа и велики играч у свету ДеФи-ја, у којем програмирани делови кода, познати као паметни уговори, могу да замене посреднике попут банака и адвоката у одређеним врстама пословних трансакција.

Недавно представљен конкурент солана постаје све популарнији, јер је јефтинији и бржи за употребу од етереум блокчејна.

Власници криптовалута често не користе само један блокчејн екосистем, па су програмери изградили унакрсне мостове како би омогућили корисницима да шаљу криптовалуте из једног ланца у други. Тако је настао и Вормхол протокол који омогућава корисницима да своје токене и НФТ-ове премештају из солане на етереум мрежу и обратно.

Програмери Вормхола потврдили су на свом Твитер налогу да је дошло до нелегалне активности, наводећи да ће мрежа бити „неактивна због одржавања“ док истраже „потенцијалну злоупотребу“. Званични веб-сајт протокола је тренутно ван мреже.

Према анализи компаније за сајбер безбедност блокчејна СертиК, хакери су засада украли најмање 251 милион долара етереума, скоро 47 милиона долара солана и више од четири милиона долара УСДЦ токена, коина везаног за цену америчког долара, преноси ЦНБЦ.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?