ОДШТЕТА ОД 600 МИЛИОНА ИНДИЈАНЦИМА: Амерички домороци добили огроман новац после поравнања са фармацеутском компанијом

Дубравка Савић

06. 02. 2022. у 09:20

ПЛЕМЕНА Индијанаца добиће одштету од скоро 600 милиона долара од фармацеутске компаније "Џонсон и Џонсон" и три највећа дистрибутера лекова у земљи, што је окарактерисано као историјска нагодба за решавање смртоносне епидемије зависности од опиоида која је највише у САД опустошила племенске заједнице америчких староседелаца.

ОДШТЕТА ОД  600 МИЛИОНА ИНДИЈАНЦИМА: Амерички домороци добили огроман новац после поравнања са фармацеутском компанијом

Фото Архива

У САД су, напокон, кажу адвокати, "племена и државе стале раме уз раме у решавању масовних катастрофа". Само на први поглед, рекло би се.

Иза бомбастичних наслова и крупних речи "ситним словима" исписани су не само детаљи нагодбе, поново подсећајући на невеселу историју најстаријих становника Сједињених Америчких Држава. Око 15 одсто одштете отићи ће, наиме, на трошкове суђења, а остало на лечење зависности oд опиоидних аналгетика, укључујући морфин и синтетске деривате, који делују на централни нервни систем, и програме превенције.

Племенске управе су, притом, већ велики део фондова утрошиле на покривање трошкова епидемије зависника од опионида за здравствену негу, социјалне службе, бригу о деци и друге државне службе. Свако од 574 индијанска племена, колико их има у САД, добиће део новца од одштете, али то ни издалека неће значити стварно "излечење" Индијанаца који већ имају веће стопе хроничних болести од других етничких група у Сједињеним Државама. Код, махом сиромашних, Индијанаца који се лоше хране, двоструко је већа вероватноћа да добију дијабетес. Међу њима је више гојазних и пушача, па су и на великом удару кардиоваскуланих болести.

Корени здравствених, и уопште егзистенцијалних проблема Индијанаца протежу се више од пет векова, до времена европске колонизације Америке, започете 1492. године. Како је она напредовала, тако је све више падао број америчких Индијанаца неотпорних на појаве нових болести, које су донели колонизатори, заједно са ратовима, етничким чишћењем и поробљавањем домородаца. После формирања, Сједињене Државе су починиле масакре против многих индијанских племена, уклонивши их са земље њихових предака. Били су подвргнути једностраним уговорима и дискриминаторској политици, касније фокусираној на присилну асимилацију. Све то је далеко превазилазило касније изразе жаљења и извињења америчких званичника Индијанцима.

Само за празнике Индијанци облаче своје одоре, Фото Xinhua News Agency

Од индијанских предака пристиглих у данашње Сједињене Државе пре најмање 15.000 година из Азије, преко Берингије, данас су остала 574 савезно призната племена, од којих је око половина повезана са индијанским резерватима. Од преосталих пет милиона Индијанаца у САД, највише у Калифорнији, Аризони и Оклахоми, већина живи у малим градовима, или руралним подручјима. Више од две трећине Индијанаца је отишло из резервата. Не без разлога.

Иако су многи резервати Индијанаца њихова "земља слободе", у којима грађани подлежу само племенским судовима, ова станишта староседеоци ипак напуштају. Баријере економском развоју у резерватима идентификовали су можда најбоље Џозеф Калт и Стивен Корнел у харвардском пројекту о економском развоју америчких Индијанаца.

Фото В. Н.

Резервати имају добре природне ресурсе, али Индијанци немају довољну контролу над њима. Биро за питања америчких староседелаца постоји, али му недостаје способност и незаинтересованост за развој резервата, а нестабилност племенских влада спречава странце да улажу, као и изостанак међународног признања племенског суверенитета. Све то слаби политичко-економски легитимитет Индијанаца.

Резервати су у неповољном положају и због удаљености од тржишних центара, па Навахо племена, на пример, не могу да убеде инвеститоре да се ту лоцирају због интензивне конкуренције неиндијанских заједница. Недостатак образованих, вештих, технички стручних људи и средстава додатно спречава развијање индијанских резервата, па према истраживању америчке администрације за мала предузећа, само један проценат Индијанаца води сопствени посао.

Једини што "цвета" у резерватима јесу казина, али су ретка племена која тај новац успеју да искористе за изградњу економије. Иако око 40 одсто индијанска племена има казина, утицај америчких Индијанаца на те игре је ограничен, јер се племена, државе и савезна влада споре ко има овлашћења да регулише ове послове.

Пороци међу домороцима узимају огроман данак, Фото shutterstock

Све више племена, као што је Винемем Винту из Рединга у Калифорнији, увиђа да казина имају много више успеха у уништавању индијанске културу изнутра, него што доносе користи. Нека племена стога одбијају да учествују у индустрији коцке, па на крају крајева у резерватима изолованим од главних економских центара чак 2,1 милион Индијанаца чини најсиромашнију од свих етничких група у Сједињеним Државама.

МАСОВНО СИЛОВАЊЕ

ПРЕМА подацима америчког Министарства правде, једна од три домородачке жене је претрпела силовање или покушај силовања, што је више него двоструко више од националног нивоа у САД. Према студији Центра за контролу болести из 2010. године, око 46 одсто америчких индијанских жена је силовао, тукао или уходио партнер. Више од 80 процената индијанских жртава идентификује нападача као неиндијанца.

Фото Архива

ПУНА ОДШТЕТА 26 МИЛИЈАРДИ

НАГОДБА са Индијанцима долази недељу дана након што су 44 америчке државе пристале на нагодбу од 26 милијарди долара коју су предложила три дистрибутера лекова и "Џонсон и Џонсон" за решавање хиљада сличних тужби које оптужују компаније да подстичу епидемију опиоида. Извештај из 2016. који је објавио Национални конгрес америчких Индијанаца открио је да су амерички Индијанци претрпели највећу стопу (8,4 смртних случајева од предозирања по глави становника) опиоидима, а затим белци (7,9 смртних случајева од предозирања по глави становника).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

Коментари (0)

ТРЕНЕРСКА БОМБА ФУДБАЛСКОГ САВЕЗА СРБИЈЕ: Александар Коларов постаје селектор, заказана промоција!