АУСТРИЈА "СВЕТСКИ ПРВАК У ТЕСТИРАЊУ": Тестови за корону коштали знатно више од вакцина
ОД бесплатног тестирања у Аустрији профитирају велике лабораторије, а трошкови тестирања знатно су превазишли трошкове набавке вакцина, због чега су све гласнији захтеви за њихово укидање.
До сада је урађено више од 286 милиона корона тестова, а дато је 17,9 милиона доза вакцина против ковида 19.
Са пола милиона ПЦР тестова дневно, Аустрија је постала "светски првак у тестирању", али то тестирање скупо кошта пореске обвезнике у земљи, много скупље од вакцинисања.
Посланички упит странке НЕОС, показао је да је само Министарство здравља прошле године имало трошкове од 1,7 милијарди евра за тестирање.
За текућу годину се рачуна са трошковима у висини од 1,3 милијарде евра.
У тим бројевима нису урачунати тестови у школама.
Поређења ради, трошкови вакцинације су прошле године износили 0,47 милијарди евра, а за ову годину процењује се да ће достићи 0,75 милијарди евра.
Министарство финансија за прошлу и претпрошлу годину издвојило је 2,6 милијарди евра за тестове.
Поређења ради, набавка вакцина у истом периоду коштала је око 340 милиона евра.
Од почетка пандемије спроведено је око 97 милиона PCR и око 189 милиона антигенских тестова, што је укупно 286 милиона тестова, или 32 теста по становнику Аустрије.
Велике лабораторије, попут "Лајфбрејн", имају велику корист од стратегије широког тестирања.
У Бечу "Лајфбрејн", према речима шефа те лабораторије Михаела Хавела, наплаћују око шест евра по PCR тесту путем грготања, а пошто се ради дневно 400.000 тестова, то је дневни обрт у висини од 2,4 милиона евра.
Предузећа која спроводе тестирање својих запослених добијају од државе паушалну своту од 10 евра по спроведеном и заведеном антигенском или PCR тесту.
Апотеке за спроведени тест добијају 25 евра.
Критичари бесплатног тестирања сматрају да то није потребно када постоји обавезна вакцинација, а и мишљења су да стратегија тестирања није допринела расту вакцинације.
Препоручујемо
НОВА ВАРИЈАНТА ОМИКРОНА НАСТАВЉА ДА СЕ ШИРИ: У аустријској покрајини сваки пети заражен
14. 02. 2022. у 09:59
НЕДЕЉУ ДАНА ОД УВОЂЕЊА: Аустрија размишља да укине обавезну вакцинацију
14. 02. 2022. у 09:22
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)