ГАС ПОСКУПЕО 60 ОДСТО: Цена за 1.000 кубика 1.636 долара, поскупела и нафта

У УТОРАК су цене европских фјучерса природног гаса достигле праг од 900 долара за 1.000 кубних метара усред извештаја да је Немачка зауставила процес сертификације за гасовод Северни ток 2.

ГАС ПОСКУПЕО 60 ОДСТО: Цена за 1.000 кубика 1.636 долара,  поскупела и нафта

Фото: Б. Марчета


Цена мартовских фјучерса за гас у Европи је нагло порасла на преко 1.636 долара за 1.000 кубних метара, што је 60% више у односу на индексе од среде, према ИЦЕ берзи од 15:55 ГМТ.

Цене нафте су такође порасле, а нафта типа Брент достигла је скоро 100 долара по барелу први пут од 2014. Фјучерси нафте су касније током дана пали на 96,84 долара по барелу. Цена је раније у четвртак износила 102,09 долара за барел, што је повећање од 5,25 долара, или 5,4 одсто у поређењу са претходним данима.

До значајног повећања цена гасних фјучерса у Европи у четвртак дошло је након што је руски председник Владимир Путин раније тог дана најавио почетак специјалне операције у Украјини са циљем демилитаризације и денацификације земље.

Овом потезу је претходило то што је Русија у понедељак признала независност Доњецке (ДНР) и Луганске (ЛНР) Народне Републике, усред појачаног гранатирања инфраструктуре ДНР и ЛНР од стране украјинске војске, што је довело до цивилних жртава и масовне евакуације жена и деце. у руске регионе.

У одвојеном догађају раније ове недеље, Дер Спиегел је известио да је немачко министарство за економска питања и енергетику зауставило сертификацију гасовода Северни ток 2, процес који је немачки регулатор, Федерална агенција за мрежу, суспендовао у новембру 2021.

Шпигелов извештај је праћен европским фјучерсима гаса који су поскупели за најмање 10 одсто на преко 900 долара за 1.000 кубних метара.

Значајно повећање цена гаса у Европи почело је у пролеће 2021. године, када су референтни индекси цена ТТФ-а флуктуирали у распону од 250-300 долара за хиљаду кубних метара. Крајем прошлог лета цена је премашила 600 долара, а почетком октобра износила је 1.000 долара.

Већина стручњака приписује пораст утицају неколико фактора, као што су велика потражња за течним природним гасом (ЛНГ) у Азији, ограничена понуда главних добављача и ниски капацитет европских подземних складишта гаса након дуготрајне хладне зиме и топло лето 2021.

БОНУС ВИДЕО - КРИЗА КОЈА БРИНЕ ЦЕО СВЕТ: Да ли ће нарасле тензије око Украјине експлодирати у рат?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко