АУСТРИЈА УКИНУЛА СКОРО СВЕ МЕРЕ: Посебна правила остају у Бечу до краја марта
У АУСТРИЈИ су од данас укинуте готово све епидемиолошке мере које су биле до сада на снази у борби против пандемије вируса корона.
Фото: Пиксабеј
Након две године ограничавања слобода грађана, Аустрија се враћа нормалном животу, изузев Беча, где се наставља примена оштријих мера и то до краја марта.
Тако су укинута ограничења приступа угоститељским објектима, манифестацијама и другим местима.
Укинуте ковид пропуснице и ограничења
На основу аустријске одлуке владе, више неће бити у примени ни „2Г“ (вакцинисани, прележали), а ни „3Г“ (вакцинисани, прележали или тестирани) потврда, па ће сви моћи да користе услуге угоститељских објеката, да иду на стадионе, у продавнице...
Такође се укида ограничење радног времена у угоститељству и са радом може почети и ноћна гастрономија која је 59 недеља била затворена.
Исто тако укида се и „3Г“ правило на радном месту.
Као једина епидемиолошка мера остаје на снази обавеза ношења маски, али само на местима која користе и ризичне групе, а то значи у супермаркетима, апотекама, банкама, трафикама, бензинским пумпама, у институцијама. Исто тако ФФП2 маска мора се носити у јавном превозу, у такси возилима, али и школском транспорту.
Специјална правила важе и даље у установима за негу и старачким домовима. Посетиоци морају да се придржавају „3Г“ правила односно морају бити вакцинисани, или имати потврду о прележаном ковид 19, односно ПЦР тест, те морају носити и маску. Исто важи и за особље ових установа и болница.
За скупове са више од 50 људи од сада се мора само израдити концепт превенције, који ће се само насумично проверавати од стране општинских власти.
Беч задржава строжа правила
Све то ће важи у осам од девет аустријских покрајина - само не и у Бечу. Бечке власти су се одлучиле на опрезно попуштање мера, уз задржавање „2Г“ правила на одређеним местима.
Тако ће Бечлије за посету угоститељском објекту, за разлику од других покрајина, морати и даље имати са собом важећи сертификат о вакцинацији или потврду о прележаном ковид19. Међутим укинута је обавеза ношења маски, како за госте, тако и особље угоститељских објеката.
И Беч, као и остатак Аустрије, укинуо је ограничење радног времена, чиме је омогућен угоститељским објектима ноћни рад.
Међутим, као и у осталом угоститељству, и у објектима који раде ноћу примењује се „2Г“ правило.
У хотелима, изузев у угоститељском делу, није потребан ниједан сертификат, а тако ни негативан тест.
За манифестације у затвореном простору и даље остаје на снази обавеза ношења маски, али је укинуто „2Г“ правило, које се примењује за спортске манифестације у затвореном простору, али без маски.
Када је реч о продавницама купци морају носити ФФП2 маску, док та обавеза важи само за особље супермаркета, апотека, и слично.
Исто тако и код фризера, педикира, маникира, у салонима лепоте муштерије морају носити маску, али не и запослени.
БОНУС ВИДЕО:
КОЛОНА НАПУШТЕНИХ УКРАЈИНСКИХ ТЕНКОВА: Руска војска оставила свој печат
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)