НЕ МОЖЕМО ДА ПРИХВАТИМО ЈОШ ИЗБЕЛГИЦА: Варшава и Краков звоне на узбуну због Украјинаца
НАЈВЕЋИ градови у Пољској - Варшава и Краков - саопштили су да више не могу да примају избеглице из Украјине.
Фото АП
Како примећује лист Жечпосполита, гужва на станицама у главним градовима војводстава само је део правог проблема који је тек почео да их погађа. Власти Варшаве и Кракова саопштиле су да је њихова способност да „апсорбују“ нове становнике исцрпљена. У року од две недеље у Краков је дошло око 100.000 Украјинаца, а у Варшаву 200.000.
- Ми, као град, нисмо у могућности да прихватимо више људи, изјавила је Моника Хилашек , портпаролка градоначелника Кракова .
Како наводи лист, власти Кракова су већ потрошиле 14 милиона злота (390 милиона рубаља) за помоћ избеглицама, новац је узет из фонда за ванредне ситуације, чији је годишњи буџет 19 милиона злота. Истовремено, пољска влада не преноси средства комунама – она морају бити обезбеђена само посебним актом, наглашава Жечпосполита.
Слична криза је избила и у Варшави, која је примила 200.000 Украјинаца.
„Ово је велики организациони проблем за град“, рекао је неименовани варшавски званичник, а преноси Рзецзпосполита. „Проблем је што Украјинци желе да остану или близу границе или у великим градовима за које су чули, углавном у Варшави и Кракову.
ЕАДаили појашњава да је од 24. фебруара у Пољску из Украјине стигло 1,52 милиона људи. Јуче – 87 хиљада, а данас, 11. марта, до седам ујутру – 25,4 хиљаде људи.
БОНУС ВИДЕО: ЗАСТРАШУЈУЋ СНИМАК ИЗ ХАРКОВА: Крстарећа ракета звижди изнад глава Украјинаца
Препоручујемо
ОГЛАСИЛЕ СЕ УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ: Два милиона људи напустило Украјину од почетка сукоба
08. 03. 2022. у 15:16
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (1)