ЗЕЛЕНСКИ САД ЗОВЕ ПУТИНА У ЈЕРУСАЛИМ: Усред ратног пакла у Украјини руководство у Кијеву спремно да преговара са шефом Кремља

Бранко Влаховић дописник из Москве

14. 03. 2022. у 06:51

НА ратиштима Украјине се и јуче гинуло без обзира на то што су се Кијев и Москва договорили да се отворе хуманитарни коридори за излазак цивила из опкољених градова.

ЗЕЛЕНСКИ САД ЗОВЕ ПУТИНА У ЈЕРУСАЛИМ: Усред ратног пакла у Украјини руководство у Кијеву спремно да преговара са шефом Кремља

Фото АП

Ипак, украјински председник Владимир Зеленски позива на преговоре руског колегу Владимира Путина у Јерусалим.

Минулог викенда мали је број грађана успео да изађе из ратног пакла. Онима који су хтели на страну где су руске снаге  то нису дозвољавали националистички батаљони који су отварали ватру на цивиле. Са друге стране, у Кијеву тврде да цивили украјинске националности нису желели да иду на територију под контролом руских јединица.

Руска војска је ослободила око 300 цивила и монахе који су били у Светоуспенско-николовасиљевском православном манастиру у месту Никољскоје у Донбасу. Тамо су украјински националисти из јединица "Ајдар" направили своје ватрене положаје, а грађане и монахе држали су као таоце. Један број украјинских националиста је ликвидиран, а остали су успели да побегну.

Ситуација у блокираном Маријупољу је и даље тешка, а националистичке јединице не дозвољавају грађанима да изађу преко хуманитарних коридора. У суботу је успело да изађе само 60 грађана. Још док град није био потпуно опкољен, из њега је прво побегла група од педесетак војника "Десног сектора" и стигла до села Новомлиновка у запорошкој области где су, по причању сељана, опљачкали мештане.

Владимир Зеленски, Фото АП

Од почетка рата погинуло је око 1.300 украјинских војника, тврди председник Владимир Зеленски. Колико је до сада погинуло руских војника, у Москви не саопштавају. И даље гине велики број цивила.

Зеленски је, у међувремену, позвао на преговоре руског колегу Владимира Путина у Јерусалим, јер сматра да је немогуће да се разговори два председника одрже на територији Украјине, Белорусије или Русије.

Израелско руководство је спремно да буде домаћин таквих преговора, али само ако постоје шансе да се постигне договор Путина и Зеленског. То потврђују израелски дипломатски представници, о чему пишу тамошњи медији. Истиче се да у Москви немају ништа против да се преговори одрже у Израелу.

- Ми из искуства знамо да вођење преговора када нема шанси на успех може да доведе до погоршања ситуације на терену - објаснили су у Јерусалиму, а израелски премијер Нафтали Бенет је у суботу увече разговарао телефоном са Зеленским.

Министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу је изјавио да је Путин казао председнику Ердогану да је спреман да се сретне са Зеленским ако он прихвати услове о неутралности Украјине и призна територијалне промене.

Илустрација В. Н.

У суботу су преко видео-везе одржани руско-украјински разговори у формату као и три претходна сусрета у Белорусији. Интересантно је да у Москви не оцењују последње разговоре, док је председник Зеленски задовољан и каже да су тек сада почели разговори без ултиматума.

Владимир Зеленски је рекао да је то "принципијелно нови приступ преговорима". Његов саветник Михаил Подољак, који учествује у преговорима, изјавио је московском листу "Комерсант" да постоје могућности да се постигне компромис. Подољак оптимистички тврди да Русија сада реалније гледа на конфликт и да су формиране радне групе у којима су и правници.

- На преговорима се разговара о разним предлозима, којих има много, око престанка ватре и повратка руске војске из Украјине - тврди Михаил Подољак и истиче да ће Украјина тражити од Русије компензацију за разрушену инфраструктуру.

У Москви не коментаришу садржај преговора, јер су се са украјинском делегацијом договорили да то не чине док не усагласе кључне позиције. Незванично се може чути у Москви да Украјинци постају свесни да Крим више никада неће бити њихов, као ни Доњевцка и Луганска република, које су постале самосталне државе када их је Москва признала.

Четврти сусрет руско-украјинских преговарача ће се одржати кад се сачине конкретни предлози кључних позиција, а то може бити наредне недеље. У руском парламенту кажу да је сада потпуно јасно да Зеленски нема под контролом украјинске националистичке батаљоне, па зато и не може да даје чврсте гаранције око хуманитарних коридора.

Очигледно је да је рапидно порастао број заробљених украјинских војника, па су сада у Кијеву одлучили да оснују штаб за опхођење са заробљеницима, са потпредседницом владе Иринаом Верешчук на челу. Она је до сада била задужена за "реинтеграцију привремено окупираних територија". Сада у Кијеву обећавају да ће се они понашати према заробљеницима поштујући међународно право. Штаб ће се бавити и питањима размене заробљеника.

Фото АП

У међувремену, председник Чеченије Рамзан Кадиров дошао је у зону ратне операције да руским војницима, међу којима су и специјалци из Чеченије, подигне морал и пренесе да је главни задатак да се заузме Кијев.

Руска авијација, иначе, све чешће гађа војне аеродроме и друге објекте у западној Украјини, које није ракетирала прве недеље рата. Али, кад су са Запада почели интензивно да шаљу војну помоћ Украјини, користећи железнички и друмски саобраћај, ситуација се променила. Представници Министарства одбране Русије отворено кажу да су сви конвоји оружја за њих легитимни војни циљеви. Тога су свесни и на Западу, па зато и траже разне могућности да их руска авијација не пресретне и не уништи чим пређу пољску границу и уђу у Украјину.

НЕПРИЈАТЕЉИМА ДУГОВИ У РУБЉАМА

МИНИСТАР финансија Русије Антон Силуанов изјавио је руској ТВ да је око половине руских девизних резерви змрзнуто због западних санкција. Укупне руске резерве износе око 640 милијарди долара и сада Русија не може да користи око 300. Што се тиче руских дугова западним кредиторима, Русија ће земљама које је прогласила непријатељским дугове враћати у рубљама. Део руских резерви је у кинеској валути, па Американци врше притисак на Кину да смањи трговину са Русијом и ограничи јој приступ резервама у јуанима. У Москви верују да ће Кина сачувати досадашње одличне односе са Русијом, па многи прогнозирају да су узалудни притисци Вашингтона на Пекинг. За Русију је важно да продаје Кини енергенте. Председник Руске думе Вјачеслав Володин изјавио је, иначе, да Русија има довољно хране и да никаква блокада не може да изазове глад. Русија је на неколико месеци зауставила извоз житарица.

КИЈЕВУ ИЗ СЛОВАЧКЕ С-300?

АМЕРИКАНЦИ преговарају са руководством Словачке да преда Украјини своје системе С-300, јер једино њима знају да рукују, како би заштитили своје небо од руске авијације.

Хоће ли Словачка заиста предати Украјини своје С-300, засад се не зна. Брисел ће посетити амерички министар одбране Лојд Остин, а затим ће посетити Словачку где ће разговарати о испоруци С-300 Украјини, као и о достављању помоћи железницом.

Фото АП

ПРЕЦИЗНИ РУСКИ "КАЛИБАР"

РУСИ гађају истим ракетама којима су са Каспијског мора циљали екстремисте у Сирији.

Ради се о крилатим ракетама "калибар" за које Руси тврде да су прецизније од америчких "томахавка", и уједно знатно јефтиније. Цена "калибра" је између 350.000 и 400.000 долара, а "томахавка" од милион и по до два милиона долара. Радио-висинометар "калибру" омогућава да задржи потребну висину у складу са рељефом изнад којег лети.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE