АКО ЈЕ ДРОН НОСИО БОМБУ, АКТИВИРАТИ ЧЛАН 5: Бивши министар одбране Хрватске - "Заказао" је ПВО три земље
НЕКАДАШЊИ хрватски министар одбране Анте Котромановић каже да треба сачекати резултате истраге о паду војне летилице на Загреб али да, ако је носила бомбу, онда је то напад на чланицу НАТО-а и у том се случају мора бити активиран члан 5.

Фото: Профимедиа/Илустрација/Јутјуб/Ukrainian Military YouTube
Котромановић је рекао да је заказао противваздушни систем одбране, не само Хрватске, већ и Румуније и Мађарске, јер је, каже, у року од шет минута било тешко реаговати.
Сматра да одговоре на кључна питања у случају пада беспилотне летилице још увек нису познати зато што је за то потребно време.
- Оно што знамо јесте да је прелетела румунски и мађарски ваздушни простор, кратко се задржала на нашем и пала на главни град, срећом без већих последица- каже Котромановић и истиче да су све друго тренутно спекулације.
Није познато, каже, да ли је дрон био наоружан неком авиобомбом или експлозивом.
- Разговарао сам с неколико наших стручњака који тврде да је то, у принципу, немогуће. Требало је причекати дан-два-три док службе не сазнају све детаље, а онда информисати јавност- рекао је Котромановић и додао:
- Ако је летелица носила бомбу, онда је то напад на чланицу НАТО-а и у том случају мора бити активиран члан 5.
НАТО се до сада само једном позвао на Члан 5, након низа напада 11. септембра 2001. године, када је терористичка група Ал Каида напала Сједињене Америчке Државе.
Према његовим речима, требало је да Хрватска буде обавештена о дрону.
- НАТО на формалним састанцима мора да повећа ниво будности, односно то је требало да учине још и пре, а ми морамо из овога извући најбоље поуке- рекао је Котромановић.
БОНУС ВИДЕО: "ZA RUSIJU! ZA PUTINA!" Poruka ruske omladine iz Petrograda
Препоручујемо


ПАО ЈОШ ЈЕДАН ДРОН! Младић пронашао летелицу на ливади, истрага у току (ВИДЕО)
14. 03. 2022. у 15:48

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (4)