ПРОБОЈ У РУСИЈУ СКИЦИРАН 2019: Америчка корпорација РАНД разрадила тачке за дестабилизацију највеће државе света
АМЕРИЧКА РАНД корпорација је још 2019. године објавила детаљну анализу "дестабилизације и преоптерећења" Русије чији се "сценарио", три године касније, управо реализује.
Корпорација која се поноси стратегијом "пробоја" у Хладном рату, која је приморала Совјетски Савез да троши сопствене ресурсе у конфронтацији, сличан модел је, сада, употребила и за план против Русије. Но, он није без ризика.
Оцењујући Русију као моћног противника САД у фундаменталним секторима, РАНД оцењује да ће Америка и њени савезници морати да следе заједничку и дугорочну стратегију која користи рањивост Русије. Анализирајући "по ставкама" средства за дестабилизацију највеће земље света, РАНД је разрадио вероватноћу успеха и користи, али и трошкове и ризике ове "операције" за САД и НАТО савезнике.
Процењујући да је највећа рањивост Русије њена економија, због велике зависности од извоза нафте и гаса, РАНД је оценио да се приход Москви од тог извоза може смањити јачањем санкција, уз истовремено повећање извоза америчких енергената. Циљ је, истичу, да се Европа обавеже да смањи увоз руског природног гаса и замени га течним, који се транспортује морем. Други најважнији начин дугорочне дестабилизације руске привреде, како РАНД препоручује, јесте подстицање емиграције квалификованих Руса. Истиче, притом, да предност имају посебно млади људи, са високим нивоом образовања.
У идеолошко-информационом сектору било би, наводи се даље, неопходно истовремено подстицати унутрашњу побуну и подривати спољашњи имиџ Русије. Предлаже се искључивање из међународних форума, бојкот интернационалних спортских догађаја...
Геополитички, наоружавање Украјине би, сматра РАНД, омогућило Америци да искористи централну тачку спољне рањивости Русије. Корпорација, међутим, управо у овој тачки препоручује пажљив прорачун "како би се Русија већим трошковима држала под притиском, али без склизнућа у велики сукоб, у којем би Москва, због близине, имала значајне предности".
У војном сектору, процењује се да би САД могле да имају корист, уз ниске трошкове и ризике, повећањем броја копнених трупа из земаља НАТО, у антируској функцији. Додају се и велике шансе за успех и корист, уз умерене ризике, улогом у стратешке бомбардере и ракете дугог домета, усмерене против Русије.
Скуп свих опција, сматрају ови аналитичари, довео би до тога да Москва плати најтежу цену у сукобу, али упозоравају и на неколико великих ризика по САД и НАТО. Нека од упозорења већ су по ризицима превазишла и очекивања америчких стратега. То се, за сада, највише односи на опасности од наоружавања Украјине.
РАНД је пре три године упозорио САД и на опасности од распоређивања великог броја НАТО трупа на руској граници, као и одржавање војних вежби у том рејону. Размештање у Европи нових нуклеарних ракета средњег домета усмерених према Русији, упозоравало се, носи вероватноћу успеха, али и огромне ризике.
Амерички аналитичари сматрају ризичним и покушаје да се унутар Русије смањи поверење у изборни систем, рад руководства, као и подршку побуњеницима, како у самој земљи, тако и у Белорусији и Сирији. И успостављање дубљих трговинских и финансијских санкција Русији, упозорава се, носи уједно велике трошкове и ризике за САД, које би морале да уложе огромне ресурсе. Та средства, наводи се, више не би била доступна за друге намене, па би велико повећање војне потрошње за САД, као и чланице НАТО, ишло на штету њихових буџета за друге намене, укључујући социјалне.
ПРИМАЈУ УПЛАТЕ И ОД ВЛАДЕ
ИСТРАЖИВАЧКИ центар за глобалну политику, корпорацију РАНД је 1948. године створила компанија "Даглас еркрафт" за истраживање и анализу у Оружаним снагама САД. Ову групацију са седиштем у Калифорнији, сa скоро 2.000 запослених и канцеларијама широм САД, у Кембриџу, Бриселу и Канбери, финансирају данас америчка влада и приватне фондације, корпорације, универзитети и физичка лица. Компанија ради и за друге владе, међународне организације, приватне фирме и фондације у низу питања, укључујући и здравствену заштиту.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)