ШПАНЦИ БЕЗ МЛЕКА, ИТАЛИЈАНИМА ВЕКНА СКУПА: Потрошачи у Европи суочени са несташицама и свакодневним скоковима цена

Е. В. Н.

24. 03. 2022. у 09:10

РЕКЛО би се да је корона излечила људе стрепње од несташица хране и средстава за хигијену, али је рат у Украјини пробудио вечне страхове.

ШПАНЦИ БЕЗ МЛЕКА, ИТАЛИЈАНИМА ВЕКНА СКУПА: Потрошачи у Европи суочени са несташицама и свакодневним скоковима цена

Фото Танјуг/АП

Цене енергената су полетеле у небо, за њима су кренуле и оне у продавницама, делом и због паничне куповине. Ланци снадбевања су попустили у Шпанији, у Француској се спремају ваучери за храну за најугроженије, Немци приговарају због удвостручених ценовника. Векна хлеба у Милану је достигла невероватних - осам евра. Мадриђани су јуче, на позив главних синдиката, демонстрацијама дигли глас против поскупљења.

Штрајк превозника у Шпанији траје већ две недеље. Транспортне компаније су паркирале камионе због цена бензина. Литар горива, безоловног, у овој земљи је прошле недеље достигао два евра. Сада је око 1,8 евра, док се дизел креће од 1,78 до 1,83 евра. Заустављен транспорт је испразнио рафове. Недостаје млека, брашна, сунцокретовог уља, кухињског и тоалет папира. Нема у изобиљу ни пиринча, пасуља, сочива... Истовремено, прошле недеље је промет у радњама био за петину већи него годину пре.

- У Шпанији је бензин у принципу јефтин, јефтинији него, на пример, у Немачкој и Португалији - објашњава Огњенка Марић, која више од две деценије живи и ради у Мадриду. - У тим земљама је он давно достигао два евра за литар. Прошле недеље је Мадрид био потпуно блокиран због протеста пољопривредника. Сада се буне транспортни радници. У недељу је најављен нови протест. Нема брашна. Одавно нема ни млека. Сасвим невероватно, али је несташица и сунцокретовог уља. У Шпанији, притом, скоро нико не користи сунцокретово уље, апсолутно сви и прже и спремају храну на маслиновом. Једног дана у радњи је потпуно празан раф са чипсевима, а наредног има чипса, али нема кекса. Како шта дође, тако се допуни.

Две недеље штрајка шпанску прехрамбену индустрију су коштале 600 милиона евра. Супермаркети су, како пише шпански "Ел Паис", ненадано постали показатељ времена, а међу његовим коридорима могуће је, као мало где, видети последице инфлације, комерцијалних уских грла и геополитичких трвења.

И у Француској су цене енергената утицале на поскупљење многих производа, укључујући и пољопривредне. У марту је, тако, инфлација износила четири одсто на годишњем нивоу. Нарочито је приметно поскупљење гаса у домаћинствима. Да би умањила невоље грађанима, власт је заледила цене до краја ове године, што је одмах узроковало пад од 16 одсто, али то, свеједно, у односу на октобар прошле године износи повећање од близу 40 одсто. Претило је и поскупљење (све скупље) струје, од чак 44 одсто, па је држава интервенисала, спустила таксе, и ограничила скок на 4 одсто у овој години. Такође, власти ће од 1. априла давати субвенције грађанима од 15 центи за сваки купљени литар горива на пумпама. Али, то неће вратити цене на старо. Литар горива тренутно кошта око 2 евра, а то утиче на цену свега, од хлеба до шампона.

Италија увози велики део пшенице из Источне Европе и 80 одсто сунцокретовог уља из Украјине. Зато сада расту цене брашна и тестенина. У градовима, од Болоње до Трента, цена хлеба по килограму прелази шест евра, док је у Милану два евра већа.

Аграрна мапа пута за сигурно снабдевање храном

ЕВРОПА ВРАЋА ПЕСТИЦИДЕ НА ЊИВЕ

ПРОИЗВОДИТИ више. То је нова максима ЕУ, суочене с горком пољопривредно-прехрамбеном реалношћу, усред рата у Украјини. Европска комисија је спремила "аграрну мапу пута" којом намерава да очува безбедност снабдевања храном и ојача отпорност прехрамбеног система.

Конкретно, намера је да се мање земљишта одваја за био-културе, а да се дозволи и коришћење одређених пестицида. У Бриселу истичу да ће у циљу проширења производних капацитета, омогућити државама чланицама да привремено одступе од одређених обавеза из зеленог плана на њивама узораним одмах после убирања летине ради побољшања приноса наредне сетве, које чине део подручја од еколошког интереса. Припрема се и "протеински план" за већи узгој соје и кукуруза.

Неке чланице, међутим, скрећу пажњу да истовремено не би требало скрајнути "зелени договор", а то је и мишљење Европске комисије. С друге стране, неке, опет, користе прилику да се одустане од строгих правила која до 2030. предвиђају двоструко мање коришћење пестицида и за 20 одсто мање вештачког ђубрива, уз четвртину земљишта одвојену за био-културе, у оквиру политике "Од фарме до виљушке".

ЕУ такође намерава да из кризног фонда тешког 450 милиона евра искористи новац за помоћ европским пољопривредницима у тренутној кризи. Да би се повратила стабилност цена, државама ће се омогућити и додатна помоћ. Г. Ч.

У БРИТАНИЈИ РЕКОРДНА ИНФЛАЦИЈА

ЗВАНИЧНА статистика забележила је у Великој Британији 6,2 одсто инфлацију, што је 30-годишњи максимум. Национална канцеларија за статистику (ОНС) истакла је да су највећи покретачи раста инфлације биле цене енергије за домаћинстава и бензин. Регулисане цене енергије за домаћинства скочиће за више од 50 одсто следећег месеца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“