ИНДИЈА ПРВА ПЛАЋА ПО НОВОМ? Москва најавила да је спреман механизам за прелазак на плаћање гаса у руској валути
ЗАХТЕВ Русије да купци гас плаћају у рубљама, довела је до скока њихове националне валуте, а готово свакодневно се проналазе начини узајамне трговине са Русијом, мимо СВИФТ-a из ког су избачене руске банке.

Фото Shutterstock
Механизми за прелазак на плаћање руског гаса у рубљама су, према речима портпарола Кремља Дмитрија Пескова, разрађени и представљени руском председнику Владимиру Путину. Први би механизам могао да испроба трећи највећи светски потрошач нафте, а коначна одлука о преласку Индије на руски платни систем биће донета након дводневне посете руског министра спољних послова Сергеја Лаврова Индији, преносе светски медији.
Аранжман би требало да омогући индијским извозницима да наставе да послују са Русијом упркос најновијим санкцијама које забрањују коришћење СВИФТ међубанкарског система за размену порука. То би омогућило Индији да настави да купује руску нафту, оружје и другу робу. Према предлогу, рубље би се депоновале у индијској банци и претвориле у рупије, а исти систем би функционисао обрнуто. Русија такође жели да Индија повеже свој јединствени интерфејс за плаћање са својим платним системом МИР за беспрекорну употребу картица које су издале банке у обе земље након обуставе "виса" и "мастеркард" операција у Русији.
Због свега тога, званичници Међународног монетарног фонда сматрају да финансијске санкције Русији прете да постепено умање доминацију америчког долара у светској трговини. Како је у интервјуу за "Фајненшл тајмс" изјавила Гита Гопинат, прва заменица генералног директора ММФ, санкције могу да доведу до фрагментирања међународног монетарног система, појаве малих валутних блокова заснованих на трговини између засебних група земаља.
- Већ видимо да неке земље поново преговарају о валути у којој ће плаћати узајамну трговину - рекла је она.
- Већа употреба других валута у глобалној трговини довешће до тренда окретања ка другим валутама које ће играти већу улогу у девизним резервама. Рат ће подстаћи и усвајање дигиталног новца, од криптовалута до стабилних коина и дигиталних валута централних банака, што намеће брзо решавање питања међународне регулативе у тој сфери.
ПАД РЕЗЕРВИ У ДОЛАРИМА
КАКО из ММФ кажу, удео америчког долара у међународним резервама пао је са 70 процената на 60 процената у последње две деценије, при чему се повећава удео других валута којима се тргује, на челу са аустралијским доларом. Готово четвртина пада удела америчког долара може се објаснити већом употребом кинеског јуана, али је и даље три одсто глобалних резерви централних банака деноминовано у кинеској валути.
Препоручујемо

ВУЧИЋ САОПШТИО НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ: Достигли смо резерве гаса од 100 милиона кубних метара
31. 03. 2022. у 18:32

ВЛАДА НЕМАЧКЕ САОПШТИЛА: Европа неће морати Русији да гас плаћа у рубљама
30. 03. 2022. у 23:43

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"
РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.
10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем
ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.
10. 08. 2025. у 18:11

Овако изгледа кућа Милана Борјана која је демолирана: Лопов однео и снимач видео надзора (ФОТО)
"ХВАЛА полицији града Београда на брзој реакцији и сјајном односу према послу."
11. 08. 2025. у 09:52
Коментари (0)