ГРЧКИ ПРЕМИЈЕР: Високе цене гаса и струје угрожавају грађане
ГРЧКИ премијер Киријакос Мицотакис позвао је данас ЕУ да брзо пронађе начин да спречи рапидни раст цена гаса и струје, јер то, како је рекао, слаби животни стандард грађана, што може довести до поновног процвата популистичких идеја на континенту.

Фото: ЕПА
Грчка, коју је након деценијске финансијске кризе погодила епидемија корона вируса, потрошила је скоро четири милијарде евра од прошле године на субвенционисање рачуна за струју и гас за домаћинства и предузећа, наводи Ројтерс.
Мицотакис је позвао ЕУ да донесе одлуку о заједничком одговору на растуће трошкове енергије.
-Није одрживо наметати овај терет нашим грађанима, изјавио је грчки премијер током састанка са европским комесаром за енергетику Кадри Симсон у Атини, преноси Ројтерс.
Мицотакис је позвао ЕУ да размотри неколико опција, укључујући предлог Грчке да се ограничи цена гаса и брзо прекине веза између цене гаса и струје.
Европске владе убрзано покушавају да ускладиште довољно гаса пре следеће зиме како би се избориле са потенцијалним прекидима у снабдевању из Русије, која задовољава 40 одсто потреба ЕУ за гасом.
Европска комисија је прошлог месеца предложила закон којим се од земаља ЕУ захтева да попуне своја складишта гаса до 80 одсто капацитета ове године.
Цене енергената су приметно порасле од прошле године, а сукоб у Украјини их је додатно подигао, што је навело Европску унију да покуша да смањи употребу руског гаса за две трећине ове године повећањем увоза из других земаља и ширењем обновљивих извора енергије, наводи британска агенција.
Препоручујемо

НЕМА ОПАСНОСТИ: У Смедереву исклизнула из шина композиција са нафтним гасом (ФОТО)
07. 04. 2022. у 16:41

ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА БУГАРСКУ: Стигао званичан допис Гаспрома - Гас ћете плаћати рубљама!
04. 04. 2022. у 17:35

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (1)