ПО РЕЦЕПТУ ДЕ ГОЛА: Марин ле Пен хоће заокрет Француске спољне политике

Г. ЧВОРОВИЋ-Од сталног дописника Париз

15. 04. 2022. у 07:30

ТЕКТОНСКЕ промене очекују Европу и свет ако Марин ле Пен буде изабрана за председницу Француске. Износећи спољнополитичке приоритете, истакла је да не намерава да изађе из НАТО-а и ЕУ, али зато жели да изврши реформе из корена.

ПО РЕЦЕПТУ ДЕ ГОЛА: Марин ле Пен хоће заокрет Француске спољне политике

Фото АП

Када је реч о НАТО-у, казаљку историје би вратила на време Де Гола, када је Француска изашла из интегрисане команде.

- НАТО, а не ЕУ, дугујемо релативни мир на европском континенту, ако изуземо разбијање Југославије - поручила је.

Што се тиче ЕУ, она ову организацију види као заједницу суверених држава. Ресетовање односа креће од суседне Немачке.

- Француско-немачки мотор ЕУ је фикција - рекла је, и као пример неслагања навела став око ширења на Западни Балкан.

Поручила је да са Немачком постоји међусобна културолошка и економска повезаност, али да су интереси двеју земаља различити.

- Нећу допустити Немачкој да уништи француску нуклеарну индустрију - рекла је, додавши да ће обуставити сарадњу с Берлином око заједничких борбених авиона и тенкова.

Неће ни дати глас за то да Немачка добије статус сталне чланице СБ УН. С друге стране, заложиће се да се француски и немачки језик више користе у европским институцијама, уместо енглеског који је постао синоним за "неолиберално размишљање."

Спољну политику намерава да постави на истицању величине Француске, заступању само оне политике која је у француском интересу и враћању независности француске дипломатије. За међународну заједницу користи израз "заједница нација", што подразумева равноправност, без хегемоније, са немешањем у унутрашња питања уместо политике мешања коју је, како је истакла, поставио Бернар Кушнер. Заговара мултилатерализам и разумевање геополитике нација, без осуда унапред.

"Европским технократама без душе" најавила је повратак значаја билатералних односа.

Нагласила је и да нема намеру да Западни Балкан остави ексклузивном утицају САД, Русије, Турске и Немачке. Инсистира и на равноправним односима с Кином.

- Не верујем да треба, под претекстом адаптације на технолошку револуцију, да пратимо кинеско-калифорнијски модел капитализма надгледања - рекла је, али и поручила да "неће пратити Бајденову администрацију којој је потребан непријатељ да би окупила савезнике под својом доминацијом" и која је, према њеним речима, превише агресивна према Пекингу.

Сматра да је у интересу НАТО-а стратешко партнерство с Русијом после рата у Украјини, "чак и под хипотезом прибојавања Вашингтона од Европе која се простире од Лисабона до Владивостока", сматрајући да САД "немају никакав интерес за стварање руско-кинеске уније". А имала је речи и за свог противника у другом кругу председничких избора:

- Макронова визија постхришћанске и постевропске цивилизације је дехуманизована и утопијска.

КОНГЛОМЕРАТ ПРИЈАТЕЉА

МЕЂУ земље с којима Француска има посебне односе, навела је Велику Британију, Ирску, Холандију, Белгију, "сестринске латинске државе" Шпанију, Португалију, Италију и Румунију, Аргентину и "историјски пријатељске и интимно блиске земље" као што су Сенегал, Габон, Нигер, Гвинеја, Чад, Грчка, Србија, Хрватска, Словенија, Јерменија и Египат. Зачудила се како је могло да прође по 15 или 20 година између две посете француског председника Србији или Хрватској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу