НЕ ЖЕЛЕ РУСИЈУ И БЕЛОРУСИЈУ: Годишњица ослобађања логора Матхаузен без званичних делагација Москве и Минска
ОВОГОДИШЊА комеморација поводом годишњице ослобађања некадашњег концентрационог логора Матхаузен биће одржана без званичних делегација из Русије и Белорусије.
Матхаузен комитет ће упутити писмо амбасадорима Русије и Белорусије са жељом да званичне делегације из ове две земље не учествују на комеморацији 15. маја, саопштено је из те организације.
У вези са тим су се договорили Mauthauzen комитет Аустрије, Међународни Mauthauzen комитет и Меморијални центар.
Хуманитарне организације, преживели и њихови потомци из Русије и Белорусије биће, како је најављено, позвани да дођу на комеморацију.
- Огромна жртва коју је Совјетски савез као део савезничких снага дао у борби против нацизма и ослобађања бројних логора, остаће за сва времена незаборављен и саставни део историје нашег континента. Такође, и сећање на незамисливу патњу коју су преживели совјетски ратни заробљеници у логору и отпор против нацистичког варварства остају кључни задатак ових институција, наводи се у саопштењу.
Међутим, додају да због неоправданог насиља и тешких злочина у рату Русије против Украјине немогуће је не реаговати.
- Учешће Русије и Белорусије није у сагласности са Матхаузен заклетвом преживелих логораша и њиховом жељом за миром и слободом - објаснио је одлуку председавајући комитета Аустрија Вили Мерњи.
Он је обећао да ће на споменике жртвама Русије и Белорусије бити постављени венци и цвеће.
Овогодишња комеморација биће одржана под мотом "Политички отпор".
Од краја Другог светског рата, првих дана маја, сваке године се одржава комеморација поводом годишњице од ослобађања концентрационог логора.
На комеморацију традиционално долазе званичне делегације земаља порекла жртава.
У периоду од 1938. до 1945. у Матхаузену и његових 49 споредних логора било је заточено око 200.000 логораша, од којих је половина убијена или умрла од последица стравичних услова заточеништва.
Логораши су били пореклом из више од 70 нација, међу њима и бројни логораши из бившег Совјетског Савеза. У то доба се није правила разлика између Руса и Украјинаца.
Иначе, совјетски логораши покушали су масовно бекство из логора 2. фебруара 1945. године, а око 500 њих је успело привремено да побегне из логора, услед чега су СС јединице организовале потеру коју су назвали "Лов на зечеве".
Бекство је преживела свега једна десетина логораша.
Иначе, председник Русије Владимир Путин је прошле године, постхумно, орденом за спасавање двојице одбеглих совјетских логораша, који су били пореклом из данашње Украјине, орденом одликовао Марију Лангталер.
БОНУС ВИДЕО: КРАЈ НА ВЕШАЛИМА: Највеће суђење 20. века ратним злочинцима одржано је у Нирнбергу
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОВО СЕ УЧИ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ! Питање у "Слагалици" разбеснело гледаоце: "Да ли је могуће?" (ФОТО)
ЈЕДНА грешка у епизоди популарног квиза "Слагалица" изазвала је велику пажњу на друштвеним мрежама.
16. 01. 2025. у 09:26
Коментари (3)