ТРАЖЕ РУСЕ ДА ИМ СЕ ПРЕДАЈУ: Новинар Данијел Симић боравио у Маријупољу, каже да Украјинци избегавају војску ДНР

Б. СУБАШИЋ

22. 04. 2022. у 10:12

РАТ у Украјини је многоструко увећана слика најстрашнијих ратних призора у бившој Југославији, каже Данијел Симић, председник Удружења новинара Републике Српске и дугогодишњи извештач са простора Доњецка и Луганска. Он указује да Запад и његови медији нису показивали занимање за овај простор током осам година бомбардовања и хуманитарне катастрофе руског становништва у Украјини, а да сада лије крокодилске сузе због Украјинаца који су им важни само као топовско месо.

ТРАЖЕ РУСЕ ДА ИМ СЕ ПРЕДАЈУ: Новинар Данијел Симић боравио у Маријупољу, каже да Украјинци избегавају војску ДНР

Приватна архива

- Овај утисак је био нарочито јак када сам ових дана боравио у Маријупољу без руске пратње која би утицала на моје саговорнике. Преостали грађани који живе у подрумима под рушевинама зграда и кувају на логорским ватрама од уништеног намештаја испричали су ми да су разарања почела уочи доласка руске војске. Азов, "Десни сектор" и друге неонацистичке формација почеле су да артиљеријом руше и спаљују Марујипољ ради медијског ефекта, а затим су користили цивилне објекте као упоришта, правећи од њих легитимне војне циљеве. Када су војници Доњецке републике и Русије дошли, неонацисти су побегли у катакомбе огромног металуршког комплекса. Прошао сам кроз њихове недирнуте ровове, траншеје и противтенковске препреке од бетонских пирамида повезаних бодљикавом жицом, које су недирнуте јер борби око њих уопште није било - открива Симић.

Он украјински сукоб описује као високотехнолошки у сваком погледу, од примене тоталне информативне манипулације до коришћења најсавременије ратне технике.

- Поређења ради, разарање Вуковара чини се као дечја игра у односу на призоре у Маријупољу, где људи живе без струје, воде, гаса и телефона у подрумима, под рушевинама. Овде је и задње село имало гасну мрежу, па су се мучили учећи да преживе ложећи ватру и кувајући на огњиштима од шута са неком решетком преко жара од уништене дрвенарије. Тешко је слушати њихова објашњења како су изгинуле комшије плитко сахрањивали у травњацима јер исцрпљени од глади нису имали снаге да их укопају ваљано. Они кажу да Запад лицемерно говори о хуманитарној катастрофи, али не каже да није послао ни грам хуманитарне помоћи, већ само прича о муницији и оружју. Маријупољци су ми рекли да им је свануло после ослобођења, јер сада свакодневно долазе камиони који доносе храну и хумантарну помоћ, искључиво из Русије. Занимљиво је да украјински војници покушавају да се предају искључиво руској армији, јер се плаше војске области Доњецка чија су насеља осам година непрестано бомбардовали и убијали цивиле - наводи Симић.

РАТ КАО СВАКОДНЕВИЦА

БОМБАРДОВАЊЕ је у Доњецку свакодневица, каже Данијел Симић: - После недавног украјинског ракетног напада, када је у центру града убијено 20 и рањено 28 цивила, живот није стао ни за тренутак. На поприште несреће сам стигао и са њега сам се вратио градским превозом. Затекао сам санитет, ватрогасце и полицајце како раде свој посао, док грађани, огуглали, мирно пролазе крај њих. О томе западни медији не извештавају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”