АУСТРАЛИЈА ПРЕТИ КИНИ: База на Соломонским острвима биће црвена линија за Канберу и Вашингтон

М.Ђорђевић

24. 04. 2022. у 17:22

Аустралијски премијер Скот Морисон рекао је да би појава кинеске војне базе на Соломонским острвима била „црвена линија” за Канберу и Вашингтон, преноси РИА Новости.

АУСТРАЛИЈА ПРЕТИ КИНИ: База на Соломонским острвима биће црвена линија за Канберу и Вашингтон

Фото: Танјуг/АП

Претходно је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин рекао да су Кина и Соломонска острва потписали оквирни споразум о безбедносној сарадњи.

"Имамо исту црвену линију као и САД по овом питању. Нећемо имати кинеске поморске базе у нашем региону, на нашем прагу", — цитира Морисонову изјаву ТВ канал АБЦ.

Фиџи и Папуа Нова Гвинеја такође деле забринутост Аустралије , рекао је он.

Шеф аустралијске владе није рекао како би Канбера реаговала да се Пекинг ипак одлучи на такав корак. Према његовим речима, власти Соломонских острва су га уверавале да на њиховој територији неће бити кинеских база.

Према речима заменика премијера Аустралије Барнабија Џојса, Соломонска острва потписивањем споразума са Пекингом угрожавају свој суверенитет. 

Стварање кинеске базе на њиховој територији Канбера ће сматрати "тактиком застрашивања", рекао је вицепремијер.

БОНУС ВИДЕО: ТЕЛА ЖИВОТИЊА И ПОПЛАВЉЕНА ПОЉА: Шокантан снимак из Аргентине

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)

БИВША ПОРТПАРОЛКА ЗЕЛЕНСКОГ: Он највероватније користи дрогу, све што каже је лаж (ВИДЕО)

ВЛАДИМИР Зеленски највероватније користи дрогу, све што говори је манипулација или лаж и представља највећу препреку миру и опстанку Украјине, изјавила је Јулија Мендел, бивши прес-секретар украјинског председника.

12. 05. 2026. у 14:48

НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ! Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији

ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.

11. 05. 2026. у 19:09

Коментари (16)

РУСИЈА ГРМИ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Ако се стање Ратка Младића погорша, искључиви кривац биће Хаг